FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na weekend: Wyjątkowo wysokie temperatury, ale też sporo chmur i bardzo silny wiatr

Mapki z pogodą na weekend tylko na pierwszy rzut oka wyglądają obiecująco. Choć będzie bardzo ciepło, jak na połowę listopada, to jednak również bardzo wietrznie. Z tego powodu odczuwalnie będzie chłodniej niż można by się spodziewać.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Koniec tygodnia zapowiada się pod znakiem wyjątkowo wysokich temperatur. Jednak niech nas nie zwiodą poniższe mapki, ponieważ wskazania termometrów to jedno, a temperatura odczuwalna to zupełnie coś innego. Wpływ na nią będzie mieć stopień zachmurzenia i prędkość wiatru.

Pogoda na sobotę

Tutaj, niestety, nie mamy dobrych wieści. W sobotę (16.11) najwięcej pogodnego nieba spodziewamy się w regionach południowych i centralnych. Jednak jeśli niebo będzie bezchmurne, to tylko przez chwilę i na niewielkim obszarze działalności wiatru halnego.

Na zdecydowanie większym obszarze naszego kraju można liczyć w najlepszym razie na umiarkowane zachmurzenie, a to oznacza, że będzie się chmurzyć, szczególnie w północnych województwach, gdzie początek weekendu będzie ponury, miejscami mglisty, ale bez deszczu.

Temperatury będą wysokie, a nawet bardzo wysokie, jak na połowę listopada. Poza Pomorzem wszędzie odnotujemy powyżej 10 stopni, a na południu i w centrum, nawet ponad 15 stopni. Najcieplej będzie tam, gdzie powieje halny, czyli na terenach okołogórskich. Temperatura może tam sięgnąć niemal 20 stopni.

Jednak do pełni szczęścia będzie daleko, bo spodziewamy się bardzo silnego wiatru, głównie z kierunku południowego. Jego porywy w większości regionów kraju mogą dochodzić do 50-60 km/h, a na terenach górzystych powieje jeszcze mocniej, i to na tyle, aby stanowiło to zagrożenie dla turystów. Wiatr może powodować lokalne szkody materialne.

Nie dajmy się tym samym zwieść wskazaniom termometrów, ponieważ z powodu porywów wiatru i wzrastającego zachmurzenia, w rzeczywistości temperatura odczuwana przez receptory zawarte w skórze twarzy i dłoni będzie nawet o kilka stopni niższa.

Pogoda na niedzielę

Drugi dzień weekendu nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Utrzyma się umiarkowane zachmurzenie, raz większe, a innym razem mniejsze. Nigdzie nie powinno padać. Temperatura pozostanie wysoka, przeważnie między 10 a 15 stopni. Chłodniej będzie na północy, a cieplej na południu.

Wiatr osłabnie do 30-40 km/h, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie. Dużo słabiej powieje także w górach. Temperatura odczuwalna dzięki temu będzie mniej odstawać od wskazań termometrów. Zrobi się cieplej, co powinno być dobrą wiadomością na zakończenie weekendu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news