FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niedziela w tych regionach zapowiada się wyjątkowo mokro. Spadnie cała listopadowa norma deszczu

Jeśli planujesz w niedzielę opuścić cztery ściany, to koniecznie sprawdź prognozę, ponieważ w części kraju zapowiada się naprawdę mokro. W ciągu zaledwie doby spadnie tyle deszczu, ile zazwyczaj spada przez niemal cały listopad.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niedziela (10.10) już od świtu deszczowo zapowiada się na południu kraju, gdzie wkroczy aktywny front atmosferyczny. Będzie wędrować w kierunku północno-wschodnim, a więc przez cały dzień będzie przynosić deszcze także we wschodnich regionach.

Strefa tych najbardziej obfitych opadów ciągnąć się będzie od woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego przez woj. świętokrzyskie i lubelskie po woj. mazowieckie i podlaskie. To będą opady ciągłe o umiarkowanym natężeniu.

W połowę doby spadnie przeważnie od 15 do 25 mm deszczu, jednak na terenach górzystych i okołogórskich Karpat suma opadów może przekraczać 30 mm, dochodząc maksymalnie nawet do 50 mm. To oznacza, że w krótkim czasie spadnie większa część listopadowej normy deszczu.

Może się to skończyć lokalnymi zalaniami, zwłaszcza dróg, chodników i posesji. Deszczówka może spływać i gromadzić się w obniżeniach terenu i miejscach bezodpływowych. Ruch drogowy może być utrudniony. Kierowcom przemierzających drogi w strefie opadów, zalecamy ostrożność.

Największych opadów spodziewamy się m.in. w Beskidach i Tatrach, gdzie mogą one dochodzić do 50 mm. W dolnych partiach gór spadnie deszcz, a w wysokich śnieg. Pokrywa białego puchu może przyrosnąć o 15-20 cm. Z powodu bardzo niskiego pułapu chmur, ograniczonej widoczności i mokrej nawierzchni, na szlaki lepiej nie wychodzić.

W strefie opadów temperatura maksymalna sięgnie od 7 do 10 stopni, a więc obniży się z dnia na dzień nawet o ponad 5 stopni. Chwilami silniejszy wiatr, w porywach do 30-40 km/h, może obniżać temperaturę odczuwalną.

Na pozostałym obszarze kraju ostatni dzień tygodnia zapowiada się dużo mniej mokro. Na zachodzie i częściowo na północy padać w ogóle nie powinno po deszczowej sobocie (9.11). W zamian niebo wreszcie się przejaśni i rozpogodzi.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news