FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Uwaga na gęste mgły! Wieczorami, nocami i o porankach będą spowijać drogi i nasze miejscowości

Najbliższe wieczory, noce i poranki będą wyjątkowo mgliste. Białej zasłonie, która może ograniczać widoczność niemal do zera, będzie sprzyjać słaby wiatr, wysoka wilgotność i napływ chłodniejszego powietrza. Kierowcy! Miejcie się na baczności.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Październik to każdego roku początek sezonu na gęste mgły. Przed nami bardzo niebezpieczna pogoda, która może się przyczyniać do zwiększonej liczby stłuczek, kolizji i wypadków drogowych. W nocy z niedzieli na poniedziałek (20/21.10) mgła spowije zachodnie, północne i północno-wschodnie regiony kraju.

Mgła pojawi się w niedzielę (20.11) już w godzinach wieczornych, zaraz po zachodzie słońca. W województwie lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim widoczność ograniczona zostanie do zaledwie 50-100 metrów.

Ustąpi o poranku, a miejscami dopiero przed południem w poniedziałek (21.10). Najdłużej zalegać będzie na Pomorzu, zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie może się utrzymać przez większą część dnia, paraliżując ruch drogowy i lotniczy.

Wieczorem mgła zacznie się pojawiać w kolejnych regionach kraju, tym razem na wschodzie, południu i w centrum. Z każdą godziną będzie się coraz bardziej zagęszczać. Największą intensywność osiągnie o poranku we wtorek (22.10). Wówczas widoczność spadnie do nawet 50 metrów.

Na drogach woj. śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Mglisto będzie m.in. na znacznym odcinku ekspresówek S7 i S8, a także autostrady A2.

Mgła zacznie ustępować po wschodzie słońca, jednak będą miejsca, gdzie utrzyma się aż do godzin przedpołudniowych, a nawet południa. Osoby planujące lot samolotem powinny wziąć pod uwagę, że rejsy mogą być przekładane lub odwoływane, zaś lądowania mogą się odbywać z przekierowaniem na inne lotniska.

Wraz z mgłą pojawi się też smog, będący skutkiem opadania przy prawie bezwietrznej aurze wszelkich zanieczyszczeń wydobywających się z kominów. To oznacza, że jakość powietrza może być zła lub bardzo zła, szczególnie w zagłębieniach terenu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news