FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Codziennie może grzmieć, ulewnie padać i porywiście wiać. Możliwe gradobicia i podtopienia

Koniec tygodnia minie pod znakiem gorącej, ale także wilgotnej pogody. Codziennie w różnych regionach kraju musimy się liczyć z popołudniowymi i wieczornymi burzami, podczas których zjawiska mogą być niebezpieczne.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nad Polskę po ponad 2 tygodniach przerwy zaczyna napływać gorące powietrze. Nie jest to jednak masa stabilna, a to oznacza, że nie możemy oczekiwać bezchmurnego nieba. Warunki atmosferyczne będą sprzyjać silnej konwekcji i piętrzeniu się chmur burzowych, które mogą przynosić gwałtowne zjawiska.

Najbardziej niebezpiecznie będzie tradycyjnie popołudniami i wieczorami, gdy aktywność burzowa będzie zdecydowanie największa. Choć burze pojawiać się mogą w większości regionów, to jednak najczęściej grzmieć będzie w województwach zachodnich, południowych, centralnych i północno-wschodnich.

Przeważnie spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 70 km/h, ale lokalnie w ciągu jednej godziny może spaść nawet do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 80 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Nawet słaba burza może być niebezpieczna, wystarczy, że towarzyszyć jej będą pioruny doziemne, czyli takie, które swój początek mają w chmurach i sięgają powierzchni ziemi. One mogą stanowić zagrożenie nawet, jeśli chmura burzowa, w której powstają, znajduje się 20 kilometrów od nas, blisko horyzontu.

Jeśli więc zamierzacie weekend spędzić na świeżym powietrzu, to obserwujcie co dzieje się na niebie. Pierwsze oznaki zbliżającego się załamania pogody, to zazwyczaj wzrastające zachmurzenie aż do pojawienia się granatowo-sinych chmur, które zwiastują deszcz lub burzę. Jeśli będziecie czujni, to wypoczynek będzie nie tylko udany, ale też bezpieczny.

Gdy temperatura będzie przekraczać 25 stopni w cieniu, to koniecznie spożywajcie duże ilości wody, co najmniej jedną szkalnkę na godzinę, unikajcie pełnego słońca i jak najczęściej przebywajcie w cieniu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news