FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

38 stopni w cieniu. Tak gorąco nad Bałtykiem jeszcze nie było. Znów posypały się historyczne rekordy

Ostatni dzień najcieplejszego czerwca przynajmniej od 238 lat, przyniósł nam kolejny ekstremalny upał. Znów posypały się historyczne rekordy, zarówno dla czerwca, jak i dla całej serii pomiarowej. Sprawdź, jak gorąco było w Twojej miejscowości.

Stawa Młyny, wizytówka Świnoujścia. Fot. TwojaPogoda.pl
Stawa Młyny, wizytówka Świnoujścia. Fot. TwojaPogoda.pl

38,1 stopnia zmierzone w Krzyżu w woj. wielkopolskim, to najwyższa temperatura w niedzielę (30.06) na obszarze Polski. Biegunem ciepła były zachodnie regiony, gdzie znów odnotowano rekordowe temperatury, jak się okazuje, nie tylko dla czerwca, ale też dla całej serii pomiarowej.

Imponujący rekord padł w Świnoujściu, gdzie około godziny 17:00 odnotowano aż 37,8 stopnia. Nigdy wcześniej nie było tam aż tak gorąco. Poprzedni rekord z 1 sierpnia 1994 roku wynosił 37,4 stopnia.

To oznacza, że jednocześnie padł dotychczasowy rekord ciepła dla czerwca, który zmierzono w 2000 roku, a który wynosił 35,3 stopnia. Mimo rekordowego żaru na plażach opalało się mnóstwo urlopowiczów. Niestety, nie mogli oni liczyć na orzeźwiającą bryzę. Piasek parzył stopy, ponieważ rozgrzał się do ponad 50 stopni.

Upał przyniósł wiatr wiejący nie od strony morza, lecz znad lądu, a więc z południa. Gdyby pojawiła się bryza, temperatura byłaby dużo niższa. W Świnoujściu miał też miejsce bardzo duży skok temperatury od godzin nocnych. O wschodzie słońca notowano zaledwie 14 stopni. W 12 godzin ociepliło się więc aż o 24 stopnie!

Termometry pokazały w najcieplejszym momencie dnia od 23 stopni w górach przez 29 stopni u stóp Bieszczadów do 32-37 stopni na większym obszarze kraju. Najgoręcej było na zachodzie i w centrum, przeważnie od 36 do 38 stopni.

Ostatni dzień tegorocznego czerwca przyniósł poprawkę rekordów ciepła, które odnotowano zaledwie w połowie tygodnia. Nowe rekordy czerwca odnotowano m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Łodzi, Opolu, Koszalinie, Kielcach i Krakowie. Natomiast we Wrocławiu rekord sprzed 4 dni został zdublowany.

Rekordy czerwca odnotowano też na górskich szczytach. Na Kasprowym Wierchu w Tatrach zmierzono jedną z najwyższych temperatur w historii, aż 22,6 stopnia. Poprzedni rekord czerwca z 2013 roku wynosił 21,5 stopnia. Z kolei na Śnieżce zmierzono 22,5 stopnia wobec poprzedniego rekordu 22,2 stopnia z 1994 roku. Co ciekawe, na Kasprowym było cieplej niż na Śnieżce, co jest ewenementem.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news