Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Poznaj najdłuższą nazwę miejscowości w Polsce i na świecie. „Stwarzają sporo problemów”

Mieszkańcy miejscowości o najdłuższej nazwie w naszym kraju, mają sporo problemów, bo na najróżniejszych drukach brakuje miejsca na jej wpisanie, w dodatku jest to bardziej czasochłonne niż w przypadku nazw większości miejscowości. Poznajcie tą wyjątkową nazwę.

Tablica informacyjna z najdłuższą nazwą miejscowości na świecie. Fot. Twitter.

Jaka jest najdłuższa nazwa miejscowości w Polsce? To Przedmieście Szczebrzeszyńskie. Nazwa liczy sobie 29 liter bez spacji i 30 liter ze spacjami. Wieś położona jest w rejonie Turobina, nieco na północny zachód od Zamościa w województwie lubelskim.

Nazwa wzięła się od pobliskiego Szczebrzeszyna, znanego m.in. z wiersza Jana Brzechwy ze słowami „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”. To malowniczy zakątek naszego kraju położony pośród pól uprawnych.

Tylko o jedną literę mniej liczy sobie nazwa miejscowości Warmątowice Sienkiewiczowskie, która położona jest między Legnicą a Jaworem na Dolnym Śląsku. Tyle samo liter w nazwie mają też Sobienie Kiełczewskie Pierwsze, znajdujące się zaledwie 30 kilometrów na południe od przedmieść Warszawy.

Warmątowice Sienkiewiczowskie to jedna z najdłuższych nazw miejscowości w Polsce. Fot. Google Maps.

Na tablicach drogowych zamieszczona jest skrócona nazwa, ponieważ miejscowość dzieli się na dwie części, Sobienie Kiełczewskie Pierwsze i Sobienie Kiełczewskie Drugie. Mieszkańcy również ją skracają, jednak w oficjalnych dokumentach obowiązują pełne nazwy. Sporo z nimi problemów, na drukach nie zawsze jest tyle miejsca, aby je wpisać.

Również 28

A jaka jest najdłuższa nazwa jednoczłonowa? Jazgarzewszczyzna, Szymankowszczyzna i Wierzchosławiczki. Wszystkie mają po 17 liter w nazwie. Bardzo daleko nam więc do najdłuższej nazwy miejscowości na świecie.

Ta liczy aż 92 litery i brzmi: Taumatawhakatangi­hangakoauauotamatea­urehaeaturipukakapikimaunga­horonukupokaiwhen­uakitanatahu. Nazwa ta tłumaczona na język polski jest jeszcze dłuższa i bez spacji ma 119 znaków!

Najdłuższa nazwa miejscowości na świecie. Fot. Twitter.

Oznacza ona tyle, co „szczyt wzgórza, gdzie Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, zdobywca gór, pożeracz ziemi i podróżnik grał na flecie dla swojej ukochanej”. Miejscowość położona jest na południowo-wschodnim wybrzeżu północnej wyspy Nowej Zelandii.

Miejscowi jednak nie posługują się aż tak długą nazwą, lecz jej skrótem, czyli Taumata. Dzięki temu, że nazwa miejscowości została wpisana do słynnej Księgi Rekordów Guinnessa, ściągają do niej rzesze turystów. Każdy chce się sfotografować na tle długaśnej tablicy.

Dodajmy jeszcze, że bardzo długą nazwę ma miejscowość Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch w Walii, która została uznana przez ekspertów z Księgi Guinnessa za najdłuższą w całej Wielkiej Brytanii.

Najdłuższa nazwa miejscowości w Wielkiej Brytanii. Fot. Twitter.

Chociaż na co dzień używana jest znacznie krótsza jej wersja, to jednak pełną nazwę można znaleźć np. na tablicy zawieszonej na budynku dworca kolejowego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda