FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Poszukują strażników krokusów na Podhalu i w Tatrach. Jak zostać wolontariuszem?

Na Podhalu zakwitły już pierwsze krokusy. Lada chwila te żółte i fioletowe kwiatki zaczną pojawiać się także w najpopularniejszych miejscach w Tatrach. Władze regionu poszukują wolontariuszy, którzy będą chronić krokusy przed rozdeptującymi je turystami.

Krokusy kwitnące na Polanie Chochołowskiej. Fot. TwojaPogoda.pl
Krokusy kwitnące na Polanie Chochołowskiej. Fot. TwojaPogoda.pl

Gmina Kościelisko kolejny rok z rzędu poszukuje wolontariuszy, których zadaniem będzie pilnowanie krokusów przed najazdem turystów. Cepry podczas robienia sobie selfie z tymi pięknymi, ale kruchymi kwiatkami, często je niszczą.

Tymczasem z każdym sezonem turystów przybywa. Aby każdy mógł się zachwycić tym spektaklem przyrody konieczna jest ochrona kwiatków. Właśnie dlatego zrodziła się akcja Hokus-Krokus. Ma ona na celu nie tylko dbanie, aby krokusy miały się jak najlepiej, ale także edukację, jak ich nie zniszczyć.

Krokusy kwitnące na Polanie Chochołowskiej. Fot. TwojaPogoda.pl

Fenomen kwitnienia krokusów stanowi jeden z wiosennych symboli Tatr. To zjawisko przyrodnicze przyciąga z roku na rok coraz większe rzesze miłośników natury i pięknych widoków. Naszą odpowiedzią na to zainteresowanie jest akcja Hokus-Krokus. Zależy nam na ochronie samych krokusów, propagowaniu świadomej turystyki, edukacji, leży nam też na sercu komfort odwiedzających" - informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Krokusy kwitnące u stóp Tatr. Fot. Maria W. / TwojaPogoda.pl

Aby zostać wolontariuszem wystarczy skontaktować się z Tatrzańskim Parkiem Narodowym lub z Lokalną Organizacją Turystyczną Gminy Kościelisko, Centrum Informacji Turystycznej.

Krokusy kwitnące u stóp Tatr. Fot. Maria W. / TwojaPogoda.pl

Krokusy, które są pod ochroną, można spotkać nie tylko na zdecydowanie najchętniej odwiedzanej przez turystów Polanie Chochołowskiej, ale również w innych miejscach podnóży Tatr. Aby je znaleźć, wystarczy tylko przejrzeć specjalną mapkę... Zobacz, gdzie rosną krokusy >>>

Te wskazówki przydadzą się każdemu turyście:

1. Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego.
2. Nie wchodź na polany, aby nie zadeptać krokusów.
3. Nie siadaj i nie kładź się w krokusach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć.
4. Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą zdjęcia.
5. Nie parkuj na krokusach.
6. Swoje śmieci zabieraj ze sobą.
7. Korzystaj z toalet w schronisku lub toalet przenośnych przy szlaku.
8. Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!

Źródło: TwojaPogoda.pl / TPN / hokuskrokus.pl

prognoza polsat news