FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gdzie w lutym można liczyć na najbardziej pogodne niebo, a gdzie wyłącznie na chmury? Sprawdź!

Mamy luty, może więc warto sprawdzić, gdzie w tym miesiącu w Polsce, w Europie i na całym świecie szukać trzeba najbardziej słonecznego i najbardziej pochmurnego miejsca. Zobaczcie mapę globalnego zachmurzenia nieba.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Na świecie

Zdecydowanie najwięcej pogodnych dni notuje się w afrykańskim Sudanie, na zachodnich wybrzeżach Indii oraz w głębi Antarktydy.

Na mniejszą, ale i tak bardzo dużą ilość pogodnych dni można liczyć w całej południowej, środkowej i wschodniej części afrykańskiej Sahary, na Półwyspie Indyjskim i w Birmie, nad wodami Morza Arabskiego oraz u zachodnich wybrzeży krajów Ameryki Środkowej. Wszędzie tam trwa o tej porze roku sezon suchy.

Tymczasem najbardziej pochmurnym regionem w lutym jest brazylijska Amazonia, południowa część indonezyjskiej wyspy Sumatra, Kuryle i Aleuty na Pacyfiku oraz wyspy Oceanu Południowego.

Sporo chmur wisi w lutym także nad innymi regionami północnej części Ameryki Południowej, nad krajami południowo-środkowej Afryki, wyspami południowej części Oceanu Indyjskiego, wschodnim krańcem Azji i jej południowo-wschodnimi obszarami. W tych miejscach panuje pora wilgotna.

Stopień zachmurzenia nieba w lutym na świecie. Kolor czerwony - całkowite zachmurzenie, kolor żółty - umiarkowane zachmurzenie, kolor niebieski - brak zachmurzenia. Dane: eclipsophile.com / Jay Anderson.

W Europie

W Europie najpogodniej luty przebiega na południu Portugalii i Hiszpanii. Nieco więcej chmur, ale nadal pogodnie jest w krajach leżących nad zachodnią częścią Morza Śródziemnego.

Najbardziej pochmurno jest natomiast w Irlandii i Szkocji. Tam zaznacza się działalność mokrych i pochmurnych układów niskiego ciśnienia docierających od strony Oceanu Atlantyckiego.

W Polsce

W samej Polsce najbardziej słonecznie jest w tym miesiącu na północnym wschodzie i krańcach południowych, czyli na Mazurach, Podlasiu, Suwalszczyźnie oraz u stóp Karpat. W przypadku gór pogodne niebo często zapewnia wiatr halny, który osusza powietrze i tym samym rozpędza chmury.

Najbardziej pochmurno jest z kolei w głębi kraju i w województwach zachodnich, gdzie najczęściej pada, a wpływ na pogodę mają mokre układy niżowe.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news