Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Nie uwierzysz. Jak gruby musi być lód na akwenie, aby utrzymać człowieka lub samochód?

Każdej zimy słyszymy o przypadkach utonięcia dzieci, które weszły na cienki lód. Nie brakuje też takich, którzy po nie do końca zamarzniętych jeziorach urządzają sobie rajdy samochodowe. Jaką grubość musi mieć lód, aby utrzymać człowieka lub auto?

Fot. Max Pixel.

Statystyki Straży Pożarnej potrafią nas zmrozić, ponieważ tej zimy strażacy wyjeżdżali do osób, pod którymi załamał się cienki lód, ponad 100 razy. Tragicznie skończyło się to dla kilkunastu osób, a jedynie kilka udało się uratować.

Na Jeziorze Lidzbarskim lód załamał się pod łyżwiarzem, z kolei w Nowogardzie na Pomorzu do lodowatej wody wpadły dwie osoby. Tylko dzięki brawurowej akcji strażaków wszystkie lekkomyślne osoby udało się uratować.

Częściowo zamarznięta Odra. Fot. TwojaPogoda.pl

Ubiegłoroczna zima pod tym względem była tragiczna. W ciągu zaledwie 2 tygodni strażacy interweniowali ponad 140 razy. Utonęło 12 osób. W Skarbimierzu-Osiedlu na Opolszczyźnie 14-latek utonął po tym, jak wpadł pod lód na zamkniętym basenie. Zanim nurkowie go wyłowili, minęło 90 minut. Nastolatek nie miał żadnych szans na przeżycie.

Człowiek nie powinien wchodzić na lód, gdy jego grubość nie przekracza 5 cm, ponieważ lód łatwo się wówczas załamuje i można utonąć. Nie zapominajmy, że w lodowatej wodzie szansa na przeżycie jest wielokrotnie mniejsza niż w ogrzanej do 10-15 stopni, ponieważ człowiek ulega gwałtownej hipotermii, nierzadko połączonej też z szokiem termicznym, który paraliżuje mięśnie.

Przebywanie w wodzie o temperaturze w pobliżu zera zazwyczaj kończy się utonięciem w ciągu zaledwie kilku minut. Jeśli dodatkowo nastąpi szok termiczny, to śmierć może nadejść nawet w ciągu zaledwie kilkunastu sekund, nawet jeśli potrafimy pływać.

Niestety ludzka pomysłowość nie zna granic, dlatego niemal na każdym akwenie w okresie zimowym można spotkać wędkarzy, którzy siedząc na stołeczku zanurzają swą wędkę w lodowatych wodach licząc na dobre branie. Upomnienia policji i straży miejskiej na niewiele się zdają.

Wędkarze na zamarzniętym stawie. Fot. TwojaPogoda.pl

Wędkarze są zdania, że jeśli jest mróz, to jezioro musi być zamarznięte, ale często w praktyce jest inaczej. Stąd też tak duża liczba utonięć w okresie zimowym. Nie tylko smakosze dobrej ryby ryzykują swoje życie wkraczając na pokryte lodem jeziora.

Polscy kierowcy chyba za bardzo napatrzyli się na kolegów znad Bajkału, którzy o tej porze roku mogą bezpiecznie skrócić sobie drogę, przemierzając zamarznięte wody tego najgłębszego jeziora na świecie. Otwarto tam bowiem „zimniki”, czyli lodowe drogi. Bajkał zdążył zamarznąć do głębokości 1-2 metrów.

Tafla lodu o takiej grubości jest w stanie utrzymać samochód osobowy, który najczęściej waży 1,5 tony. Jadąc po lodzie przez jezioro z Listwianki do wsi leżącej po drugiej stronie brzegu pokonujemy zaledwie 35 kilometrów. Natomiast w normalnych warunkach, gdy okrąża się jezioro, dystans sięga aż 200 km. Jak się możemy przekonać oszczędność czasu i paliwa jest olbrzymia.

Jednak Bajkał w żadnym razie nie może się równać z naszymi jeziorami, które, nie dość, że płytkie, to jeszcze zamarzają tylko w niewielkiej skali, bo przecież nie panują u nas ponad 40-stopniowe mrozy, jak w Irkucku. Ostatnie mrozy sprawiły, że jeziora pokryły się lodem, ale jego warstwa przeważnie jest bardzo cienka.

Zimniki, czyli lodowe drogi na jeziorze Bajkał. Fot. baikalika.ru

Nadchodząca odwilż sprawi, że lód zacznie zanikać. To stanowczo zbyt mało, aby utrzymać samochód. Największą grubość lód ma zazwyczaj przy brzegu, zaś najmniejszą w swej środkowej części, bo tam zamarza najpóźniej. Dlatego tak niebezpieczne może być przebywanie z dala od brzegu.

W grupie śmiałków pozbawionych wyobraźni znajdują się kierowcy samochodów, które tylko z pozoru można nazwać wyścigowymi. Próbują oni swoich sił zwłaszcza wieczorami i nocami, co można poznać po charakterystycznym ryku silnika. O tyle o ile wędkarza utrzyma lód o grubości 10 centymetrów, to już samochodem bezpiecznie można jeździć tylko wówczas, gdy warstwa lodu przekracza 30 centymetrów.

Co roku o tej porze dochodzi do tragedii. 2 lata temu niewiele brakowało, aby doszło do niej w podpoznańskich Kamionkach, gdzie czarne BMW zaparkowało w rzeczce Głuszynka. Kierowca kupił auto zaledwie kilka godzin wcześniej i chciał je przetestować jeżdżąc po zamarzniętej rzece. Nie pomyślał jednak, że lód jest cienki.

Kierowca utopił czarne BMW kilka godzin po jego zakupie. Fot. Wykop.

Podobne przykłady z poprzednich lat można mnożyć. Niektóre skończyły się jednak tragicznie. W lutym 2015 roku trzej nastoletni chłopcy utonęli w Jeziorze Wierzchucińskim na Kujawach. Wpadli do wody, bo chcieli złowić ryby. Zwiódł ich grubszy lód przy brzegu. Im szli dalej w głąb jeziora, tym lód był cieńszy aż się pod nimi załamał.

Na zamarzniętym jeziorze Dargin w rejonie Giżycka na Mazurach lekkomyślni mieszkańcy urządzili sobie kulig. W pewnym momencie samochód, który ciągnął za sobą sanki z kobietą i dzieckiem, częściowo zanurzył się w wodzie. Na miejsce została wezwana Policja. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Jeszcze większym brakiem wyobraźni wykazał się 26-letni kierowca, który chciał podriftować sobie po Jeziorze Tejstymy na Warmii. Około 100 metrów od brzegu samochód wpadł do wody i zaczął tonąć. Ratownicy wydobyli samochód, który osiadł na dnie na głębokości 6 metrów. Niestety, mężczyzna nie przeżył.

Kierowca utonął w samochodzie w jeziorze Tejstymy. Fot. Zbigniew Woźniak / Gazeta Olsztyńska.

Weźmy sobie do serca, że nie wolno wchodzić na zamarznięte jeziora, bez względu na to czy są one dostatecznie pokryte lodem, czy też nie. Każdego sezonu takie pomysły kosztują życie kilkudziesięciu osób, w znacznej mierze dzieci, które podczas ferii wpadają na naprawdę koszmarne pomysły, bez wiedzy rodziców.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Policja.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda