FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tyle śniegu w polskich górach tej zimy jeszcze nie było. Zaspy są wyższe od człowieka

Ratownicy górscy ostrzegają, że wyjścia na szlaki mogą się źle skończyć, ponieważ nie dość, że pogoda jest bardzo niekorzystna, to jeszcze warunki turystyczne są miejscami skrajnie trudne. Kiedy pogoda w górach się poprawi?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Na stacjach meteo w dwóch wysokogórskich obserwatoriach meteorologicznych, na Śnieżce w Karkonoszach i na Kasprowym Wierchu w Tatrach, notuje się pokrywę śnieżną o średniej grubości około metra. Jednak nawiewane przez porywisty wiatr zaspy są wyższe od człowieka, mają nawet powyżej 2 metrów.

Lawinowa dwójka

Wciąż przybywa śniegu w postaci śnieżyc i zawiei śnieżnych, które w znacznym stopniu ograniczają widoczność. W dodatku utrzymuje się podwyższone zagrożenie lawinowe. W Karkonoszach, w rejonie Babiej Góry i w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia w 5-stopniowej skali.

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy.

Warunki w Tatrach

Jak wynika z ostatniego komunikatu TOPR-u, sytuacja lawinowa w Tatrach ulega powolnej stabilizacji. Przy poruszaniu się w okolicach pól śnieżnych, żlebów, grani i pod ścianami skalnymi należy zwrócić szczególną uwagę na depozyty z nawianego śniegu występujące na wszystkich wystawach.

Na wszystkich szlakach zalega gruba warstwa śniegu i niektóre z nich, zwłaszcza te w wyższych partiach gór, są nieprzetarte. Miejscami potworzyły się głębokie zaspy. Szlaki w najbardziej uczęszczanych dolinach, na przykład w Kościeliskiej, są dobrze przetarte. Ruch turystyczny jest tam dosyć duży.

Planując wyjścia w góry, prosimy mieć na uwadze aktualnie panujące warunki oraz fakt, że dzień jest bardzo krótki. Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Warunki w Karkonoszach

Jak informują GOPR-owcy, w szczytowych partiach Karkonoszy temperatura wynosi około zera, północno-zachodni wiatr osiąga 65 km/h, zachmurzenie jest całkowite, a widoczność ograniczona do 30 metrów. Po opadach na szlakach zalega śnieg zmrożony i przewiany, tworząc zaspy, miejscami na szlakach warstwa lodu utrudnia poruszanie. Jest bardzo ślisko.

Warunki w rejonie Babiej Góry

Kiepskie warunki turystyczne panują też w rejonie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Dzisiaj (27.12) prognozowane jest ocieplenie, wzrost temperatury na dodatnią również w najwyższych partiach Babiej Góry powodując ogrzanie pokrywy, wzrost ciężaru właściwego śniegu i jego plastyczności.

Bardzo silny i silny wiatr z różnych kierunków z przewagą wiatru zachodniego wiejący od 4 dni odkłada większe ilości śniegu w miejscach zawietrznych. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz za przełamaniami terenu. Zagrożenie lawinowe przede wszystkim w miejscach zwiększonego odłożenia przewianego śniegu nie stabilizowanego przez wystającą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości.

Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry ok. 60 cm, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr znacznie więcej. Miejscowo na grzbiecie w miejscach wywianych oblodzenie, w rejonie Kościółków nawisy śnieżne. Szlaki w wyższych partiach zawiewane, nieprzetarte.

Kiedy poprawa pogody?

W najbliższych dniach poprawy pogodny nie należy się spodziewać, a wręcz przeciwnie. Od nocy z soboty na niedzielę (29/30.12) opady śniegu nasilą się, podobnie jak wiatr. Znów może znacząco przybyć śniegu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / GOPR / TOPR.

prognoza polsat news