FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Najlepsze zdjęcia przyrody w 2018 roku według National Geographic

Popularny amerykański magazyn geograficzno-przyrodniczy National Geographic spośród 10 tysięcy nadesłanych zdjęć wybrał te najlepsze w 2018 roku. Zobaczcie zapierające dech fotografie otaczającej nas przyrody z całego świata.

Burza nad Atenami. Fot. Alexandros Maragos.
Burza nad Atenami. Fot. Alexandros Maragos.

Wśród zwycięskich zdjęć znalazł się ponury obraz porzuconego Forda Thunderbirda podczas masywnej burzy pyłowej, szalejącej w rejonie miejscowości Ralls w Teksasie. Wędrująca nad okolicą superkomórka burzowa zaczęła unosić pył z wyschniętych na wiór pól uprawnych, ograniczając widzialność niemal do zera.

Fotograf Nicholas Moir, który jest też łowcą burz, uwiecznił tę apokaliptyczną scenę, ponieważ tego dnia ścigał tornado. Zamiast ciemnego leja udało się mu uwiecznić jedno z wielu oblicz gwałtownych burz. W ciągu 10 dni łowca sfotografował aż 16 tornad. Żadne jednak nie okazało się równie spektakularne, co zamieć piaskowa.

Burza piaskowa w Teksasie. Fot. Nicholas Moir.

Zwycięskie okazało się też zdjęcie prószącego śniegu na stokach czynnego wulkanu Tokachi na japońskiej wyspie Hokkaido. Ta zimowa sceneria przyciąga turystów z całego świata, który mogą zachwycać się wspaniałymi krajobrazami gór i drzew.

Opady śniegu na stokach wulkanu Tokachi w Japonii. Fot. Rucca Y Ito.

Wśród najlepszych zdjęć wybranych przez ekspertów National Geographic znalazło się jedno, które ściska serce. Fotograf Gerdie Hutomo wykonał je na przedmieściach Dżakarty, stolicy Indonezji i zarazem jednej z największych metropolii na świecie.

Na obszarze 10-krotnie większym niż Warszawa, mieszka aż 30 milionów ludzi. Wyrzucanie śmieci do rzek, które uchodzą do Zatoki Dżakarty, to codzienność. Butelki, kanistry, sztućce i inne odpady z tworzywa sztucznego, są wyrzucane na brzegi zarastane przez las mangrowy, skąd nieustannie są zbierane przez miejscowych śmieciarzy.

Śmieci wśród mangrowego lasu w rejonie Dżakarty w Indonezji. Fot. Gerdie Hutomo.

W konkursie brały udział również zdjęcia od polskich fotografów i chociaż nie znalazły się wśród dziesiątki nagrodzonych, to jednak są warte uwagi. Bartłomiej Jurecki uwiecznił w powiecie nowotarskim redyk jesienny, czyli uroczysty powrót pasterzy ze stadami owiec z półrocznego wypasu na górskich halach.

Redyk jesienny w powiecie nowotarskim. Fot. Bartłomiej Jurecki.

Zobaczcie też inne nienagrodzone zdjęcia, ale wybrane przez ekspertów w poszczególnych tygodniach konkursu:

Źródło: TwojaPogoda.pl / National Geographic.

prognoza polsat news