FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Stolica państwa, zamieszkana przez 15 milionów ludzi, zapada się pod ziemię. „To może być katastrofa”

Życie kilkunastu milionów mieszkańców stolicy jednego z dużych krajów, znajduje się w poważnym zagrożeniu, ponieważ, jak wynika z ostatnich analiz zdjęć satelitarnych, miastu grozi osiadanie, i to na wielką skalę.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nawet o 25 centymetrów rocznie osiada powierzchnia ziemi w niektórych częściach Teheranu, stolicy Iranu. Naukowców, którzy przeanalizowali dane na temat wahań wysokości powierzchni ziemi względem poziomu morza, zaskoczyła skala tego procesu.

Okazuje się, że w żadnym innym mieście na świecie ziemia nie osiada tak szybko i na tak dużym obszarze. W największym zagrożeniu znajduje się ścisłe centrum irańskiej stolicy, a także północno-zachodnie osiedla i przyległe do nich przedmieścia.

Problem znany jest od lat, jednak w ostatnim czasie osiadanie ziemi znacznie przyspieszyło, co jest skutkiem pogłębiającej się suszy i opadania poziomu wód gruntowych, ale także zwiększającej się populacji i budowy zapór wodnych, odwadniających rejon Teheranu.

Zapadlisko. Fot. Max Pixel.

Coraz częściej pojawiają się głębokie zapadliska, które niszczą drogi i szlaki kolejowe, zagrażają też stabilności budynków. Nie raz zdarzyło się, że trzeba było ewakuować mieszkańców zagrożonych zapadaniem się domów.

O tym, jak poważne jest to zagrożenie dla 15 milionów tamtejszych mieszkańców, przekonano się wówczas, gdy do jednej z takich szczelin powstałych na polu uprawnym wpadł rolnik. Zanim go odnaleziono minęło wiele godzin. Mężczyzna nie mógł się wydostać, ponieważ wyrwa w ziemi miała 6 metrów głębokości.

Teheran, stolica Iranu. Fot. Wikipedia / Behrooz Rezvani.

Rolnicy skarżą się, że szczeliny pochłaniają deszczówkę, która wsiąka tak głęboko w ziemię, iż uprawy wysychają na potęgę. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że nawet obfite opady nie poprawiają już sytuacji hydrologicznej. Problem narasta, a jego końca nie widać.

Dalsze osiadanie gruntu będzie skutkować już nie tylko uszkodzeniami dróg i torów kolejowych, ale także mostów, wiaduktów, gazociągów, ropociągów, wodociągów i sieci energetycznej. Choć Teheran jest najbardziej zagrożonym zapadliskami dużym miastem na świecie, to jednak problemy mogą się wkrótce pojawiać także w Wenecji i San Francisco, gdzie grunt też osiada.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Nature.

prognoza polsat news