FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Barbórka po wodzie, Święta po lodzie? Jest nadzieja na śnieżne i mroźne Boże Narodzenie?

Dzisiaj górnicy obchodzą dzień św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy. Z Barbórką związane jest słynne przysłowie wieszczące pogodę w Boże Narodzenie. Sprawdźmy, ile jest w nim prawdy i czy Święta będą po wodzie, czy jednak po lodzie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

4 grudnia, nie tylko górnicy w dniu swojego święta, prognozują pogodę jaka zapanuje w naszych miastach w Boże Narodzenie. Wszystko to w myśl starego przysłowia, które brzmi: "Święta Barbara po wodzie (lodzie), Boże Narodzenie po lodzie (wodzie)".

Miniona noc nigdzie w Polsce mrozu nie przyniosła. Jak na grudzień temperatury były nietypowe, choć w ostatnich latach zdarzały się dość często. W najchłodniejszej porze doby odnotowaliśmy przeważnie od 3 do 6 stopni.

Dzień również zapowiada się ciepło. Termometry po południu wskażą od 4 do 8 stopni, ale miejscami może być jeszcze cieplej. Niestety, niebo pozostanie zasnute niskimi chmurami, które będą przynosić deszcze.

Nie można więc nie ogłosić, że tegoroczna Barbórka jest po wodzie, i to nie tylko na Górnym Śląsku, ale w całym kraju. To daje nam nadzieję na Boże Narodzenie "po lodzie". Czy trend do ciepłych i deszczowych Świąt zostanie wreszcie przełamany?

Prognozy długoterminowe dają nam tylko połowiczną szansę na mróz i śnieg. Jęzor chłodnego powietrza miałby spłynąć w naszym kierunku, ale według jednych prognoz sięgnąłby Polski, a zgodnie z innymi, byłby przesunięty nieco dalej na wschód, przynosząc zimową aurę głównie u naszych wschodnich sąsiadów.

Ta ostatnia, najnowsza prognoza wskazuje na Święta "po wodzie", ponieważ temperatura przez całą dobę miałaby się utrzymywać na większym obszarze kraju na poziomie od 2 do 5 stopni. Jedynie miejscami na wschodzie, zwłaszcza na Podlasiu, mógłby chwycić całodobowy, ale niewielki mróz.

Zamiast samego śniegu miałby padać deszcz i deszcz ze śniegiem, w zależności od temperatury, a tylko na wschodzie śnieg mógłby zabielić krajobrazy podczas Wigilii, jak i w Boże Narodzenie. Nic nie wskazuje na to, aby Święta miały minąć pod znakiem rekordowo wysokich temperatur, raczej tylko nieco odstających od normy.

Czyżby słynne górnicze przysłowie miało się w tym roku nie sprawdzić? Okazuje się, że w Katowicach sprawdziło się tylko w sześciu latach spośród siedemnastu. W 2003 roku Barbórka była po wodzie (8 stopni), a Boże Narodzenie po lodzie (minus 17 stopni). W 2007 i 2008 roku również Dzień Górnika był po wodzie, zaś Święta po lodzie.

Co ciekawe, trzykrotnie, w 2012, 2016 i 2017 roku, zdarzyło się, aby przysłowie sprawdziło się w drugą stronę, a więc Barbórka była po lodzie, a Boże Narodzenie po wodzie. Nie jest też zaskoczeniem, że przez 10 lat (corocznie w latach 2003-2009 oraz w 2011, 2013 i 2015 roku) Barbórka przynosiła temperaturę dodatnią, często też padał deszcz. Przez 7 lat po Barbórce "po wodzie" nadchodziły Święta też "po wodzie". Wyjątek mieliśmy w 2001, 2002 i 2010 roku, kiedy 4 grudnia trzymał mróz i padał śnieg, i podobnie było w Boże Narodzenie.

Fot. Max Pixel.

Wynika z tego, że najczęściej zdarza się (7 razy z 17), że po Barbórce "po wodzie" nadchodzą Święta "po wodzie". O połowę rzadziej zdarza się, że po Barbórce "po wodzie" Święta mijają "po lodzie", po Barbórce "po lodzie" Święta też są "po lodzie", a także gdy Barbórka jest "po lodzie" to Święta są po "wodzie".

Dlaczego pominęliśmy 2014 rok? Ponieważ mieliśmy w nim prawdziwy ewenement. Otóż Barbórka była po wodzie, ale Święta już na dwoje babka wróżyła, bowiem w pierwszy dzień Świąt w Katowicach temperatura sięgała 4 stopni i padał deszcz, a w drugi dzień Świąt spadła do zera i sypnęło śniegiem.

Kiedy przysłowie się sprawdziło?

2017 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po wodzie (sprawdziło się)

2016 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po wodzie (sprawdziło się)

2015 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2014 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie i lodzie (sprawdziło się połowicznie)

2013 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2012 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po wodzie (sprawdziło się)

2011 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2010 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po lodzie (nie sprawdziło się)

2009 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2008 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po lodzie (sprawdziło się)

2007 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po lodzie (sprawdziło się)

2006 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2005 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2004 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2003 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po lodzie (sprawdziło się)

2002 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po lodzie (nie sprawdziło się)

2001 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po lodzie (nie sprawdziło się)

Można też próbować przewidywać pogodę na grudzień, oczywiście z różnym skutkiem, na postawie słynnego ludowego przysłowia: "Czwarty grudnia jaki, cały grudzień taki". Warto też pamiętać o innym przysłowiu: "Gdy w Barbarę pada, zima ostra się zapowiada".

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news