Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Pochmurno, mglisto, z fatalną jakością powietrza. Na drogach jest niebezpiecznie

Wiele regionów kraju spowitych jest gęstą mgłą, która ogranicza widzialność miejscami nawet poniżej 100 metrów. Ustanie wiatru objawia się również fatalną jakością powietrza. Kiedy mgły i smog ustąpią?

Fot. TwojaPogoda.pl

Miliony Polaków o poranku w drodze do pracy i szkoły przez szyby w autobusach, tramwajach czy samochodach widzieli tylko jedno, białą zasłonę, w której tonęło wszystko to, co znajdowało się dalej niż w odległości 100 metrów.

Mgła to głównie skutek ustania wiatru, za sprawą bardzo niewielkiego gradientu ciśnienia, wynoszącego między zachodnią a wschodnią częścią kraju zaledwie 2-3 hPa, a także napływu nad Polskę nietypowo ciepłego i wilgotnego powietrza z rejonu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.

Intensywne promieniowanie tego ciepła w godzinach nocnych, po dniu z wysokimi temperaturami rzędu kilkunastu stopni, objawia się gęstymi mgłami, głównie radiacyjnymi, powyżej których niebo jest wolne od chmur.

Najgęstsze są one w obniżeniach terenu oraz nad zbiornikami i ciekami wodnymi. Tam też będą się utrzymywać najdłużej, bo nawet przez cały dzień. Na pozostałym obszarze mgły powinny zacząć ustępować w godzinach przedpołudniowych, ale tuż po zachodzie Słońca będą wracać.

Fot. TwojaPogoda.pl

Mgły będą pojawiać się przez kilka następnych dni, a więc podczas podróży samochodowych warto zachować szczególną ostrożność. W gęstych mgłach często dochodzi do kolizji i wypadków, także w postaci karamboli.

Ograniczenie widzialności oznacza również problemy w portach lotniczych, zwłaszcza tych, które nie posiadają wysokiej klasy systemu nawigacji we mgle. Tam możliwe są odwołania, opóźnienia i przekierowania lotów. Planując podróż lotniczą warto wziąć te utrudnienia pod uwagę.

Stojące powietrze to również zagrożenie smogiem, ponieważ wszelkie pyły i gazy nie rozwiewają się, lecz opadają i gromadzą się blisko powierzchni ziemi, drażniąc nasz układ oddechowy. W wielu regionach kraju jakość powietrza jest fatalna.

Na naszej smogowej mapie pojawiają się ikonki maski gazowej, a to oznacza, że jakość powietrza spadła do poziomu złego i bardzo złego, a każdy wdech może być niebezpieczny. Unikajmy więc miejsc najbardziej zanieczyszczonych, choć na ulicach dużych miast nie będzie to proste zadanie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda