Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Zielony błysk o zachodzie Słońca. Czym jest to zagadkowe zjawisko?

Podczas zachodu Słońca czasem można dostrzec bardzo nietypowe zjawisko, które całymi latami spędzało sen z powiek fotografom. Mowa o zielonym błysku. Jak on powstaje i dalszego?

Zielony błysk podczas zachodu Słońca. Fot. Walter Gröning.

Fotografom, którzy polują na romantyczny zachód Słońca, udaje się uwiecznić bardzo rzadkie zjawisko zwane zielonym błyskiem. Fenomen ten jest trudny do zaobserwowania z powodu bardzo krótkiego czasu trwania. Występuje nad wschodzącym lub zachodzącym Słońcem.

Jest spowodowany załamywaniem się promieni świetlnych w atmosferze ziemskiej, która tak jak pryzmat, rozszczepia białe światło słoneczne na szereg barw. Najmniej rozpraszany jest kolor czerwony, a najbardziej kolor niebieski i fioletowy.

Kiedy atmosfera ziemska jest wyjątkowo czysta i spokojna, zielony błysk światła nad brzegiem zachodzącego Słońca, znajdującego się blisko odległego horyzontu, może być obserwowany tylko przez sekundy.

Zielony błysk podczas zachodu Słońca. Fot. Tadeusz Piotrowski / TwojaPogoda.pl

Na Saharze zdarza się, że trwa nawet kilka minut. Jeszcze trudniej zaobserwować niebieski błysk, gdyż wtedy nie może dojść do rozproszenia i osłabienia załamanego niebieskiego światła.

Długo czekałem, aby to zjawisko zobaczyć na własne oczy i je uwiecznić, w końcu się udało na plaży w Ustce". Zdjęcie wykonałem aparatem Canon EOS 550D z obiektywem o ogniskowej 250 mm. Czas ekspozycji 1/400 s, odchylenie ekspozycji -1.3 krok, ISO 100, jednostka przysłony f/7.1 - powiedział nasz czytelnik Tadeusz Piotrowski.

Na zdjęciach, które publikujemy w artykule, widoczne jest Słońce zachodzące za horyzont. Poziome kreski to górne części Słońca zniekształcanego przez atmosferę. Zazwyczaj zielono-niebieski błysk stanowi tylko niewielki fragment zjawiska, ale czasem zdarza się, że pogrąża się w nim cała tarcza słoneczna.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda