FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Już tylko 12 lat zostało nam do zatrzymania zmian klimatycznych, zanim będzie za późno

Najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) wzywa do szybkich i bezprecedensowych działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych. Czasu jest coraz mniej, bo po 2030 roku może być już za późno. Co nas wtedy czeka?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Przy najnowszym raporcie ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) pracowało ponad 6 tysięcy naukowców z 40 krajów świata. Badacze wezwali do szybkich, dalekosiężnych i bezprecedensowych zmian we wszystkich aspektach życia społecznego, aby uniknąć pogłębiania się zmian klimatycznych.

Według nich czas ucieka. Nie możemy dopuścić, aby średnia globalna temperatura powietrza przekroczyła 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed czasów rewolucji przemysłowej. Aby było to możliwe, to do 2030 roku emisja dwutlenku węgla powinna zmniejszyć się globalnie aż o 45 procent w stosunku do 2010 roku, zaś do 2050 roku spaść do zera.

Jeśli tak się nie stanie, to czekają nas nasilające się zmiany klimatyczne, których efektem będą coraz silniejsze tropikalne huragany, a także coraz częstsze gwałtowne burze, powodzie, susze i inne klęski naturalne, które mogą kosztować życie wielu osób i przynosić wielomiliardowe straty materialne.

Fot. Max Pixel.

Brak reakcji lub jej powolność skończyć się może przekroczeniem średniej globalnej anomalii temperatury rzędu 2 stopni, a może i więcej. Poskutkuje to wymknięciem się zmian klimatycznych spod kontroli na wiele lat, a nawet pokoleń, które będą zmuszone żyć w nowym, niezwykle gorącym i coraz to gorętszym świecie pełnym anomalii pogodowych.

Wnioski i ostrzeżenia naukowców z ONZ nie są niczym nowym. Od lat mówi się o ograniczaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery i chociaż co roku w grudniu organizowane są międzynarodowe konferencje klimatyczne, to jednak niewiele z nich wynika.

Władze wielu krajów są zdania, że dla ratowania planety nie poświęcą swoich gospodarek. Wciąż pojawiają się też wątpliwości odnośnie tempa zmian klimatycznych i ich znaczenia. Nie brakuje też opinii, że klimat zawsze się zmieniał i nadal się to dzieje, dlatego nie należy z jego zmianami walczyć, lecz się do nich dostosować wdrażając najróżniejsze innowacje.

Ile ludzi, tyle zdań w tej sprawie i tyle też metod, dlatego szybko nie uda się nam osiągnąć porozumienia, które spowoduje, że liczby przedstawione przez naukowców z ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) zostaną zrealizowane, a zmiany klimatyczne ostatecznie zatrzymane.

Źródło: TwojaPogoda.pl / ONZ.

prognoza polsat news