FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jedno z najgorszych polskich schronisk górskich przejdzie remont i zmieni się nie do poznania

W rankingach turystycznych to polskie schronisko górskie zajmowało jedno z ostatnich miejsc, bo jest małe, brudne i pozbawione toalet. Teraz ma się to zmienić. Kosztem kilku milionów złotych przejdzie gruntowną modernizację.

Chatka Puchatka w Bieszczadach. Fot. Wikipedia / Pudelek.
Chatka Puchatka w Bieszczadach. Fot. Wikipedia / Pudelek.

Chatka Puchatka to jedna z najbardziej znanych lokalizacji w Bieszczadach. Każdy, kto wędruje przez Połoninę Wetlińską, koniecznie musi się tam zatrzymać. Jednak nie każdy wie, że od 3 lat nie jest to już schronisko, lecz schron turystyczny.

Od dłuższego czasu status własnościowy budynków pozostawał nieuregulowany, czego efektem był spór sądowy toczony między Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) a Bieszczadzkim Parkiem Narodowym (BdPN), który zakończył się na korzyść tego drugiego.

Obiekt, który w rankingach turystycznych kilkukrotnie zajmował jedno z ostatnich miejsc wśród najlepszych polskich schronisk górskich, do 2021 roku schron odmieni się nie do poznania. Władze Parku zamierzają gruntownie przebudować i rozbudować schronisko, aby przestało straszyć turystów i zapewniło im to, co w dzisiejszych czasach jest już standardem.

Chatka Puchatka w Bieszczadach. Fot. TwojaPogoda.pl

Zacznie wreszcie spełniać wszelkie wymogi przeciwpożarowe, sanitarne i środowiskowe, a jednocześnie ograniczy koszty utrzymania do akceptowalnego poziomu, ponieważ teraz są one astronomiczne i bardzo obciążają budżet parku narodowego.

Za niemal 4 miliony złotych powstanie oczyszczalnia ścieków, kotłownia na ekologiczny olej rzepakowy, piwnica wielofunkcyjna oraz pomieszczenie, gdzie będzie gromadzona deszczówka. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, za sprawą których schronisko zyska czystą energię.

Na parterze obok sali głównej dla turystów, gdzie będzie można przeczekać kiepską pogodę i coś zjeść, znajdzie się dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z pomieszczeniem pobytu straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego, sale warsztatowe i gospodarcze dla GOPR i BdPN, toalety dla turystów oraz taras z wiatą. Na poddaszu znajdą się pomieszczenia socjalne dla obsługi obiektu i kolejna, mniejsza sala dla turystów.

Tak będzie wyglądać Chatka Puchatka po modernizacji w 2021 roku. Fot. Bieszczadzki Park Narodowy.

Zagospodarowane zostanie także otoczenie schroniska tak, aby turyści nie niszczyli przyrody. Władze parku chcą też wyplenić inwazyjne gatunki roślinne, które tam się zadomowiły. Chyba najciekawszym projektem będzie powrót do kulturowego wypasu owiec na połoninach. Turystów powinien też zachwycić nowy taras widokowy, z którego będzie można podziwiać zapierającą dech panoramę Bieszczadów.

Chatka Puchatka stanie się też ważnym punktem powstającego Bieszczadzkiego Parku Gwiezdnego Nieba, gdzie z dala od sztucznego zanieczyszczenia świetlnego można podziwiać większą ilość gwiazd niż w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce.

Tymczasem z technologicznych nowinek pojawi się elektroniczna tablica z najnowszymi informacjami o pogodzie panującej w Bieszczadach oraz warunkach na szlakach turystycznych. Będzie też można dowiedzieć się ciekawych informacji o przeszłości Chatki oraz wartych odwiedzenia miejscach w Bieszczadach.

Chatka Puchatka w Bieszczadach. Fot. Wikipedia / Grzegorz.pietrzak321.

Do Chatki Puchatka najlepiej wybrać się z kempingu w Górnej Wetlince, położonego przy głównej drodze, nazywanej pętlą bieszczadzką. Dojście zajmuje niecałe 2 godziny, najpierw szlakiem czarnym do Końskiej Drogi, a następnie szlakiem żółtym.

Przez schron wiedzie główny szlak bieszczadzki, oznaczony kolorem czerwonym, łączący najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć. Idąc na prawo od Chatki dojdziemy na Połoninę Caryńską, a na lewo przez Szare Berdo na Smerek. Oba kierunki są godne polecenia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Bieszczadzki Park Narodowy.

prognoza polsat news