FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Startuje program "Czyste powietrze". Sprawdź, jak otrzymać dotację na wymianę pieca lub ocieplenie domu

Startuje rządowy program "Czyste powietrze", którego celem jest walka ze smogiem dzięki wymianie starych pieców węglowych i termomodernizacji budynków. Program obejmie nawet 4 miliony domów. Sprawdź, jak otrzymać na to specjalną dotację.

Fot. Ministerstwo Środowiska.
Fot. Ministerstwo Środowiska.

Dzisiaj (19.09) rozpoczyna się nabór wniosków w rządowym programie "Czyste powietrze", który potrwa 12 lat i będzie dotyczyć wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakupu i montażu nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenia przegród budynku, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, montażu lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Skorzystać z programu może każdy z nas. Wysokość otrzymanych dotacji lub pożyczek będzie zależeć od zamożności i będzie ustalana na podstawie miesięcznych dochodów. Największa dotacja, do 90% kosztów inwestycji, przewidziana będzie przy 600 złotych miesięcznego dochodu na jedną osobę w rodzinie. Takie wsparcie będzie mogło być uzupełnione pożyczką do 10% wartości dotacji.

Fot. Max Pixel.

Kolejne progi to: dotacja do 80% i pożyczka do 20% wartości dotacji przy dochodzie miesięcznym rzędu 601-800 zł na osobę w rodzinie, dotacja do 70% i pożyczka do 30% przy dochodzie 801-1000 zł na osobę, dotacja 60% i pożyczka do 40% przy dochodzie 1001–1200 zł na osobę, dotacja do 50% i pożyczka do 50% przy dochodzie 1201-1400 dochód na osobę, dotacja do 40% i pożyczka do 60% przy dochodzie dochód 1401-1600 na osobę, dotacja do 30% i pożyczka do 70% wartości dotacji przy dochodzie powyżej 1600 zł na osobę.

Do końca 2019 roku wysokość dofinansowania w programie wahać się będzie od 30 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Od 1 stycznia 2019 roku dofinansowanie wahać się będzie od 40 do 90%. Po nowym roku 30% dotacja zmieni się w ulgę podatkową. Z informacji przekazanych przez resort środowiska wynika, że ulga wynosić będzie 23% plus 7% dotacja.

Fot. Max Pixel.

Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Minister poinformował, że oprocentowanie kredytu w programie będzie wynosiło około 2,41% w skali roku. Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku.

W jaki sposób otrzymać dotację i pożyczkę? 

W najbliższych tygodniach w każdej gminie przeprowadzone zostaną szkolenia dla osób zainteresowanych programem "Czyste powietrze". Pierwsze takie szkolenia odbyły się już w setkach gmin. Podczas nich można dowiedzieć się o szczegółach programu, jego zasadach, sposobie finansowania i o warunkach pomocy od państwa... Sprawdź harmonogram spotkań

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą przyjmować wnioski zarówno drogą elektroniczną, jak i w tradycyjny sposób, a więc na papierze, aż do 31 grudnia 2027 roku.

Maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji, wynoszą 53 tysiące zł, zaś minimalne to 7 tysięcy zł. Planowany okres spłaty pożyczki wynosi do 15 lat, możliwa jest też karencja (zwłoka) w spłacie, ale nie dłużej niż do zakończenia realizacji przedsięwzięcia... Zobacz więcej szczegółów

Źródło: TwojaPogoda.pl / Ministerstwo Środowiska.

Komentarze

prognoza polsat news