FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rosję i Stany Zjednoczone dzieli znacznie mniejsza odległość niż większości z nas się wydaje

Rosja i Stany Zjednoczone leżą bliżej siebie niż nam się to wydaje. Na dwóch niewielkich wysepkach położonych pośród sztormowej cieśniny, wschód spotyka się z zachodem.

Zdjęcie satelitarne Wysp Diomedesa. Po lewej stronie Duża Diomeda należąca do Rosji, a po prawej stronie Mała Diomeda należąca do USA. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Wysp Diomedesa. Po lewej stronie Duża Diomeda należąca do Rosji, a po prawej stronie Mała Diomeda należąca do USA. Fot. NASA.

Patrząc na mapę świata można odnieść wrażenie, że Rosję od Stanów Zjednoczonych oddziela Europa i Ocean Atlantycki. Jednak gdy spojrzymy na Pacyfik, odległość ta zmniejsza się drastycznie. Mapa Morza Beringa zdradza nam, że oba państwa dzieli jeszcze mniej niż może się wydawać.

Zaledwie niecałe 4 kilometry, tyle wynosi najmniejsza odległość między najbardziej wysuniętą na wschód częścią terytorium Rosji a najbardziej wysuniętą na zachód częścią Stanów Zjednoczonych. Dwa supermocarstwa spotykają się w targanej potężnymi sztormami Cieśninie Beringa, gdzie położone są dwie nieduże wyspy.

Zdjęcie satelitarne Wysp Diomedesa. Po lewej stronie Duża Diomeda należąca do Rosji, a po prawej stronie Mała Diomeda należąca do USA. Fot. NASA.

16 sierpnia 1728 roku odkrył je duński podróżnik Vitus Bering, a że stało się to w dniu, w którym cerkiew prawosławna wspomina św. Diomedesa, nazwano je Wyspami Diomedesa. Wcześniej obie wyspy należały do Rosji, jednak po tym, gdy Alaska została sprzedana Amerykanom, największym wrogom oddane zostały za bezcen również liczne wysepki na Morzu Beringa.

Położona na lewo wyspa Duża Diomeda (nazywana też Wyspą Ratmanowa) należy do Federacji Rosyjskiej ma niecałe 30 kilometrów kwadratowych powierzchni i nie jest zamieszkana. Jeszcze kilkanaście lat temu znajdowała się tam placówka wojskowa, w której mieszkało kilkudziesięciu oficerów. Przed okresem zimnej wojny wyspę zamieszkiwała rdzenna ludność, która jednak została wysiedlona. Dzisiaj pośród surowego krajobrazu znajduje się tam jedynie automatyczna stacja meteorologiczna.

Wyspy Diomedesa. Po prawej stronie Duża Diomeda należąca do Rosji, a po lewej stronie Mała Diomeda należąca do USA. Fot. Wikipedia / Dave Cohoe.

Na prawo od niej położona jest Wyspa Mała Diomeda, która należy do Stanów Zjednoczonych. Na nieco ponad 7 kilometrach kwadratowych jej powierzchni, na zachodnim wybrzeżu, znajduje się osada Diomeda, którą zamieszkuje około 115 osób. W pogodne dni, gdy nie szaleje sztorm i nie panuje gęsta mgła, mieszkańcy Małej Diomedy mogą podglądać terytorium swojego sąsiada z okien swoich domów.

Mieszkańcy mówią wtedy, że patrzą w przyszłość, bo choć do Rosji jest zaledwie kilka kilometrów, to jednak na obu wyspach obowiązuje inny czas. Dzieli je bowiem Międzynarodowa Linia Zmiany Daty. Gdy na amerykańskiej Małej Diomedzie jest środa, to na rosyjskiej Dużej Diomedzie jest już czwartek.

Pozostałością po czasach zimnej wojny jest też tzw. lodowa kurtyna, będąca nawiązaniem do słynnej żelaznej kurtyny, za którą chowały się państwa komunistyczne. Jej mianem mieszkańcy nazywają kry lodowe, które w porze zimowej stanowią morską granicę między obiema wyspami.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA Earth Observatory.

prognoza polsat news