FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wyjątkowo zimna noc i poranek. Temperatura spadła przy gruncie niemal do zera

Noc i poranek minęły pod znakiem rozpogodzeń, a co za tym idzie, bardzo niskich temperatur, spadających poniżej 10 stopni. Były miejsca, gdzie odnotowano tylko nieco powyżej zera, i to na wysokości 2 metrów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Coraz bliżej do pierwszych w tym sezonie przymrozków. Zwykle pojawiają się one we wrześniu, choć zdarzały się lata, że pierwsze spadki temperatur lekko poniżej zera miały miejsce jeszcze w sierpniu.

Niewiele brakowało, abyśmy mieli powtórkę, bo miniona noc, a także poranek, przyniosły bardzo duże spadki temperatury. Stało się tak za sprawą kilku czynników. Przede wszystkim napływu polarno-morskiej masy powietrza.

Duże znaczenie miały także rozpogodzenia, dzięki którym ciepło zawarte w gruncie zaczęło intensywnie promieniować w przestrzeń kosmiczną. Skutkiem tego procesu była obfita rosa osadzająca się na trawach, liściach, a także samochodowych szybach i karoserii.

Miejscami na południu, zachodzie i w centrum kraju temperatura spadła do 5 stopni, ale lokalnie jeszcze bardziej. W kotlinach sudeckich było blisko zera. Przykładowo w Jeleniej Górze u stóp Karkonoszy, na oficjalnej stacji IMGW, odnotowano tylko 3 stopnie, a przy gruncie 2 stopnie. Z kolei w Kłodzku przy gruncie zmierzono 1 stopień.

2 stopnie były przy powierzchni ziemi w Pile na północy Wielkopolski. Można więc przypuszczać, że lokalnie, poza zasięgiem stacji meteo, pojawiły się przymrozki, przynajmniej przy samym gruncie, co objawiło się w postaci szronu.

Nie wszędzie jednak noc i ranek okazały się aż tak zimne. Na wschodzie, gdzie chmurzyło się i pojawiły się gęste mgły, a także na wybrzeżu, gdzie z kolei zaznaczył się łagodzący wpływ Bałtyku, temperatura nie spadła poniżej 11 stopni.

W tym tygodniu będzie więcej chłodnych, a nawet zimnych nocy, w pierwszej połowie tygodnia głównie w regionach wschodnich i południowych. Tam termometry mogą w okolicach świtu wskazywać poniżej 10 stopni i jeszcze mniej przy gruncie.

W drugiej połowie tygodnia chłody ponownie rozleją się po całym kraju. Wszędzie będzie poniżej 10 stopni, a miejscami, podobnie jak minionej nocy, poniżej 5 stopni. Przy gruncie może być blisko zera.

Zimnych nocy i poranków będzie z biegiem tygodni przybywać, ponieważ najcieplejszy okres tego roku mamy już za sobą. Nad Polskę będą napływać coraz chłodniejsze masy powietrza, a noce systematycznie wydłużają się, co sprzyja coraz silniejszemu wychładzaniu się gruntu przy pogodnym niebie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news