FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wiemy, kiedy rozpocznie się przekopywanie Mierzei Wiślanej pod budowę nowego kanału

Ministerstwo ogłosiło datę rozpoczęcia prac budowlanych przy przekopie Mierzei Wiślanej. Statki towarowe dzięki nowemu kanałowi będą mogły skrócić sobie drogę aż trzykrotnie, już bez przymusu przepływania przez terytorium Rosji. Kiedy kanał zostanie otwarty?

Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.
Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Od kilkudziesięciu lat mówi się o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Miałby on znacznie skrócić szlak morski przez Zalew Wiślany. Teraz statki wypływające z Elbląga muszą pokonać 60 kilometrów, aby dostać się na otwarte wody Morza Bałtyckiego. Kanał skróciłby ten dystans do zaledwie 17 kilometrów.

Jednocześnie możemy się uniezależnić od Rosjan, ponieważ statki dotąd musiałby przepływać przez rosyjską Cieśninę Piławską na wysokości miasta Bałtyjsk, co np. uniemożliwiało wpływanie na polskie wody terytorialne obcych jednostek z transportem.

Po budowie kanału będzie mogło z wód Bałtyku do Elbląga docierać dużo więcej statków z ładunkiem, dzięki czemu rozwinie się miejscowy port. Obecnie w elbląskim porcie masa przeładunków wynosi tylko 200 tysięcy ton rocznie. Dla porównania w porcie w Gdańsku masa przeładunków jest niemal 160 razy większa.

Planowana lokalizacja Kanału Żeglugowego Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Google Maps.

Kanał będzie miał też znaczenie wojskowe, ponieważ statki marynarki wojennej będą mogły bez problemów wypływać na otwarte morze. Dotychczas było to albo niemożliwe, albo uzależnione od kaprysów Rosjan, a przecież sytuacja geopolityczna ostatnio diametralnie się zmieniła.

Prace ruszą późną jesienią, po sezonie lęgowym ptaków, gdy zostanie wyłoniony wykonawca. Pierwsi na miejscu pojawią się geodeci. Ich zadaniem będzie wyznaczenie dokładnego przebiegu przyszłego kanału. Później teren zostanie ogrodzony i wkroczą pilarze, do których będzie należeć wycinka lasu. Pierwsza łopata pod budowę ma zostać wbita w listopadzie.

Kanał Żeglugowy Nowy Świat powstanie między wioskami rybackimi Przebrno i Skowronki. Zgodnie z założeniami projektu ma mieć 1,3 kilometra długości, do 80 metrów szerokości i 5,5 metra głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości 100 metrów i szerokości 20 metrów. Jego budowa ma pochłonąć około 880 milionów złotych, zaś roczne utrzymanie infrastruktury kanału ma kosztować około 3 milionów złotych.

Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Od strony Zatoki Gdańskiej powstanie port osłonowy składający się z dwóch falochronów o długości 1050 i 625 metrów. Stanowiska oczekiwania będą miały od północy 680 m, a od południa 565 m. Zamykana śluza w samym centrum kanału będzie miała długość 200 metrów, szerokość 25 m i głębokość 6,5 m.

Wokół kanału, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501, powstanie duże "rondo" z dwoma mostami zwodzonymi. Podczas przepływu statku przez kanał jeden most będzie zamknięty, a drugi otwarty i na przemian tak, aby żegluga nie wstrzymała całkowicie ruchu drogowego mieszkańcom Krynicy Morskiej oraz turystom.

Budowa kanału będzie też związana z przebudową mostu w Nowakowie z mostu pontonowego na wysokowodny. Obecnie most przy wysokim poziomie rzeki Elbląg nie jest rozszczepiany, a to uniemożliwia żeglugę. Budowa nowego mostu otworzy dostęp do terenów inwestycyjnych znajdujących się w okolicach Elbląga i poprawi dostęp do portu. Tym samym zlikwidowane zostanie wąskie gardło na rzece Elbląg.

Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Ważna wiadomość jest też taka, że w budowę kanału włączyli się inżynierowie z Politechniki Gdańskiej. Będą oni sprawowali nadzór naukowo-techniczny nad przeprawą. Raz w miesiącu w Urzędzie Morskim w Gdyni będą odbywać się konsultacje w tej sprawie.

70 procent mieszkańców chce kanału

Wydaje się, że na budowie kanału zyskać może każdy. Potwierdza to sondaż wykonany wśród miejscowej społeczności. Okazuje się, że aż 70 procent mieszkańców Mierzei Wiślanej i okolic Elbląga jest za budową kanału. Co więcej, aż 80 procent ankietowanych uważa, że kanał spowoduje rozwój gospodarczy, w skali lokalnej i krajowej.

Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Za największy plus inwestycji mieszkańcy wskazali budowę portów i przystani rybackich na Zalewie Wiślanym oraz rozwój turystyki związanej ze sportami wodnymi. Poprawić ma się według nich również skomunikowanie regionu, przybędzie miejsc pracy, polepszą się warunki życia, a atrakcyjność regionu zwiększy się. Jedynie 20 procent ankietowanych było zdania, że budowa kanału może źle oddziaływać na środowisko naturalne.

Powstaną nowe wyspy

Polska ma dwie wyspy przybrzeżne: Wolin i Uznam, które położone są na zachodnim krańcu Pomorza. Wraz z budową kanału przybędzie nam trzecia, która spowoduje zmiany na mapie geograficznej Polski.

Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Mierzeja Wiślana, która miała dotąd prawie 100 kilometrów długości, skróci się do około 40 kilometrów. Dalsza część mierzei, o długości około 60 kilometrów, zmieni się w wydłużoną wyspę, którą Polską będzie w mniejszej części dzielić z Rosją.

Po budowie kanału pozostanie niemal 10 milionów metrów sześciennych urobku, z którego utworzona zostanie sztuczna wyspa o powierzchni 180 hektarów, która ma być zlokalizowana na wodach Zalewu Wiślanego, na wysokości Krynicy Morskiej.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

prognoza polsat news