FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Co dalej z tą pogodą? Kiedy wróci upał? Kiedy przejdą burze? Wasze pytania, nasze odpowiedzi

Zadajecie nam mnóstwo pytań odnośnie czekającej nas pogody. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te najczęściej powtarzające się. Kiedy wrócą upały? Kiedy przejdą gwałtowne burze? Kiedy czeka nas większe ochłodzenie? Odpowiedzi znajdziecie w artykule.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co nas czeka wkrótce w pogodzie? Wy nas pytacie, a my odpowiadamy:

Kiedy wróci upał?

W perspektywie następnego tygodnia nie spodziewamy się fali upałów. W zamian temperatura osiągać lub przekraczać 30 stopni będzie jedynie lokalnie, co kilka dni i to przekroczenie będzie niewielkie.

W piątek (17.08) upał wróci na zachodnie krańce naszego kraju. 30-32 stopnie w cieniu wskażą termometry w godzinach popołudniowych głównie w województwie lubuskim (rejon Słubic) oraz w zachodnich regionach woj. dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

W sobotę (18.08) około 30 stopni będzie miejscami w centrum i na południu. W poniedziałek (20.08) do 30-32 stopni temperatura sięgnie na zachodzie i w centrum. We wtorek (21.08) do 30-31 stopni będzie z kolei lokalnie na południu i w centrum, a w środę (22.08) już tylko w województwach południowych. W piątek (24.08) około 30 stopni ma być na zachodzie.

Kiedy przejdą gwałtowne burze?

W najbliższym czasie jeśli pojawią się burze, to słabe i jedynie lokalne. W piątek (17.08) zagrzmieć może na południowym wschodzie. W sobotę (18.08) niewielkich burz spodziewamy się w regionach północnych i wschodnich. W niedzielę (19.08) błyskawice pojawią się z kolei na południowym wschodzie.

Na kolejne burze trzeba będzie poczekać do połowy przyszłego tygodnia (22.08), ale one też będą niewielkie. Najwcześniej silniejsze burze nadejdą dopiero około piątku lub soboty (24-25.08), gdy z zachodu na wschód kraju będzie wędrować chłodny front atmosferyczny, kończący kolejny gorący okres.

Kiedy mocno się ochłodzi?

Przez następny tydzień większego ochłodzenia nie będzie. Temperatura maksymalna, a więc ta mierzona w najcieplejszym momencie dnia, głównie między godziną 16 a 17, będzie oscylować na większym obszarze kraju między 25 a 30 stopni. Chłodniej będzie tylko nocami i o porankach, gdy temperatura będzie spadać na ogół do 13-17 stopni.

Większe zmiany czekają nas w drugiej połowie przyszłego tygodnia, a zwłaszcza pod sam jego koniec, po przejściu frontu chłodnego. Wówczas temperatury miałyby spadać do 15-20 stopni, a później 20-25 stopni. Nocami będzie bardzo chłodno, wręcz zimno, bo tylko 10 stopni.

Nic jednak nie wskazuje na to, aby miało to być ochłodzenie długotrwałe, wręcz przeciwnie, pojawi się na krótko i szybko zostanie wyparte przez powracające, dużo cieplejsze masy, o których dokładniej przy odpowiedzi na kolejne pytanie.

Jaka będzie końcówka wakacji?

Sama końcówka wakacji zapowiada się ciepło, a nawet gorąco. Około 29 sierpnia termometry miałyby pokazywać od 27 do 30 stopni, a miejscami na zachodzie nawet nieco powyżej 30 stopni w cieniu. Później ochłodzi się, ale temperatury maksymalne powinny nadal przekraczać 20 stopni. Zimno z pewnością nam nie będzie, a niższe temperatury lepiej wpłyną na nasze samopoczucie.

Jaki będzie początek września?

Wstępna prognoza na 1 września nie jest, niestety, zbyt optymistyczna. Temperatura na większym obszarze kraju miałaby oscylować maksymalnie na poziomie od 17 do 20 stopni. W dodatku miejscami miałoby się chmurzyć i przelotnie, choć słabo, padać.

Szczegółową prognozę na pierwsze dni września i zarazem nowego roku szkolnego zaprezentujemy wam już w najbliższą niedzielę w naszej cotygodniowej prognozie 16-dniowej, do zapoznania się z którą serdecznie zapraszamy zarówno tych, którzy chcą wiedzieć, jak się ubrać do szkoły, jak i tych, którzy planują wówczas urlop.

Na wasze pytania dotyczące pogody czekamy na Facebooku oraz pod mailem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news