Do Polski spływa powietrze polarno-morskie, które jest dużo chłodniejsze od masy zwrotnikowej, którą oddychaliśmy jeszcze przed weekendem, gdy termometry pokazywały powyżej 30 stopni w cieniu.
Wtedy wyjątkowo nieprzyjemne były noce i poranki, ponieważ w wielu miejscach temperatura nie chciała spadać poniżej 20 stopni, a więc można było mówić o nocach tropikalnych. W nocy z czwartku na piątek (9/10.08) temperatura w Opolu i Bielsku-Białej przy silnym, suchym i bardzo ciepłym południowym wietrze spadła jedynie do 23 stopni, ale w środku nocy termometry potrafiły pokazać aż 25 stopni.
Minionej nocy (11/12.08), która minęła pod znakiem pogodnego nieba, ciepło zawarte w gruncie zaczęło intensywnie promieniować w przestrzeń kosmiczną, dzięki czemu nad polami i łąkami pojawiły się o poranku gęste mgły radiacyjne, a temperatura błyskawicznie spadała.
Krótko po wschodzie słońca w całym kraju mieliśmy poniżej 15 stopni, a w zachodniej połowie kraju nawet poniżej 10 stopni. Najzimniej było na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, gdzie odnotowano blisko 5 stopni. Biegunem zimna okazały się sudeckie kotliny.
W Kotlinie Jeleniogórskiej temperatura obniżyła się do 6 stopni. Tym samym u stóp Karkonoszy było zimniej niż na szczycie Śnieżki. Przy gruncie w Jeleniej Górze zmierzono 5 stopni, podobnie jak w Kłodzku, zaś w Lesznie w południowej Wielkopolsce były tylko 4 stopnie.
Następna noc z niedzieli na poniedziałek (12/13.08) będzie jeszcze chłodna. Termometry pokażą przeważnie poniżej 15 stopni, a we wschodnich regionach blisko 10 stopni, przy czym lokalnie na Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie może być równie zimno, co ubiegłej nocy na zachodzie.
Poniedziałek (13.08) zapowiada się gorąco, a na zachodzie i południu kraju nawet upalnie, wobec czego następująca po nim noc będzie dużo cieplejsza niż poprzednie. W wielu miejscach kraju ochłodzi się najwyżej do 20 stopni. Znów będzie nieprzyjemnie duszno.
Dobra wiadomość jest taka, że w nadchodzącym tygodniu możemy liczyć na więcej rześkich nocy, z temperaturami spadającymi do około 15 stopni, w porównaniu z mijającym tygodniem, gdy więcej było nocy z temperaturami w okolicach 20 stopni. Będzie się nam spało przyjemniej.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.