FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zobacz, jak huraganowy wiatr łamie drzewa niczym zapałki. Szokujące nagranie wykonane przez okno

W sierpniu ubiegłego roku nawałnica przetoczyła się przez kilka województw, siejąc zniszczenie. Ofiarami żywiołu padły dwie młode harcerki. Dzięki nagraniu możecie zobaczyć, co przeżyli wtedy harcerze uwięzieni wśród Borów Tucholskich.

Fot. YouTube / mike leyse.
Fot. YouTube / mike leyse.

Nawałnica, która przeszła w sierpniu ubiegłego roku w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Kujawy i wschodnie Pomorze, zrywała dachy z domów, uszkadzała sieć energetyczną i powalała miliony drzew.

Na drodze żywiołu znalazł się obóz harcerski zlokalizowany w głębi lasu w okolicach Suszku w Borach Tucholskich. Grupa kilkudziesięciu nastoletnich harcerzy nie została ostrzeżona przed nadciągającą nawałnicą.

Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie myśleli, że będzie to tylko kolejna, zwyczajna burza. Ta świadomość towarzyszyła im do momentu, gdy wichura zaczęła łamać drzewo za drzewem, a te zaczęły upadać na biwakowisko, stwarzając poważne zagrożenie.

Wtedy było już jednak za późno na przygotowanie się. Wszystko potrwało zaledwie kilka minut. Wiatr przekraczający 120 km/h zrujnował całe hektary lasu, zmieniając je w istne pobojowisko. Pod zwalonymi konarami zginęły dwie młode harcerki, a kilka innych dzieci zostało rannych.

To, co dzieje się podczas takiej nawałnicy, możecie zobaczyć na zamieszczonym powyżej nagraniu. Wykonane one zostało w mieście Albany w stanie Georgia przez mężczyznę, który postanowił pozostawić kamerę przy oknie w pokoju dziennym, a sam udał się do schronu.

Widoczny jest nasilający się huraganowy wiatr, który zaczyna łamać drzewo za drzewem. Wysokie sosny łamane są w pół i upadają na ziemię. Możecie wyobrazić sobie, jak czuli się młodzi ludzie w Borach Tucholskich, gdy w dodatku panowała tam ciemna noc.

Przed nawałnicą (po lewej) i po nawałnicy (po prawej). Fot. YouTube / mike leyse.

Taka trauma zwykle pozostaje w człowieku na całe życie. Każdy silniejszy wiatr przywraca wspomnienia i obawy, że to może się powtórzyć. Nawałnice są stałym elementem polskiego krajobrazu i nigdy nie wiemy, czy nas też one nie spotkają.

Źródło: TwojaPogoda.pl / YouTube.

prognoza polsat news