FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piekielny żar na południu Europy. Upał nie ustępuje od miesiąca, a termometry pokazują 40 stopni

Turyści, którzy spędzają urlop w Hiszpanii, we Włoszech, w Grecji czy Turcji, marzyli o przyjemnym cieple, jednak temperatura płata im figla, z każdym dniem rośnie i nie chce przestać. Na termometrach jest nawet 40 stopni w cieniu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W krajach południowej Europy notuje się takie temperatury, jakich w Polsce nie odczuwaliśmy już dawno, a miejscami nawet nigdy. Znad północnej Afryki wlewa się potworny żar, który podnosi temperaturę w cieniu nawet do 40 stopni.

O tej porze roku upał nad Morzem Śródziemnym, to nic nadzwyczajnego, jednak jego intensywność jest niebezpieczna dla turysty, chociażby z Polski, nieprzyzwyczajonego do tak wysokich temperatur.

Upał utrzymuje się dzień w dzień już od miesiąca. Z biegiem czasu temperatura rośnie. Na greckich wyspach w ostatnich dniach odnotowano 38 stopni, na południowych krańcach Włoch 40 stopni, zaś w Turcji aż 45 stopni w cieniu.

Fot. Pxhere.

W najbliższych dniach pierwszy raz w tym roku próg 40 stopni temperatura przekroczy także w Hiszpanii. Przy niskiej wilgotności powietrza i udziale lokalnych wiatrów, temperatura ma idealne warunki, aby rosnąć i to w piorunującym tempie.

Najmniej przyjemnie jest oczywiście na plażach, ponieważ za sprawą południowego wiatru, a więc morskiej bryzy, przy temperaturze 30-35 stopni wilgotność przekracza 60-70 procent. Jest bardzo parno i duszno. Nie są to warunki wymarzone do błogiego wylegiwania się w promieniach słońca.

Fot. Pxhere.

Podczas fali największego żaru ulice nawet dużych miast są popołudniami opustoszałe. Ludzie biorą sobie do serca ostrzeżenia służb publicznych, które zalecają pozostanie w domach między przedpołudniem a wieczorem, zwłaszcza osobom starszym.

Ci, którzy nie mogą liczyć na cień, podczas powrotu z pracy lub szkoły, przystają przy miejskich fontannach, schładzając czoło, twarz czy szyję chłodną wodą. Turyści, którzy udają się na zwiedzanie, nie są w komfortowej sytuacji, ale cóż mogą poradzić.

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczął. Przed mieszkańcami południowej Europy jeszcze dwa niezmiernie gorące miesiące, a i wrzesień zwykle mija pod znakiem bardzo wysokich temperatur. Szybko się nie ochłodzi.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news