FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piękną zimę mamy tego lata. W Tatrach spadł pierwszy śnieg od blisko 2 miesięcy

To lato czy zima? Pytają turyści, którzy wybierają się na tatrzańskie szlaki. Aura spłatała im psikusa, bo zamiast prawdziwie letniej aury, która panowała tam w ostatnich dniach, wróciła zima, spadł śnieg i chwycił mróz.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zima zjawiła się w najwyższych polskich górach pod osłoną nocy. Około godziny 22:00 pierwsze opadające płatki śniegu odnotował obserwator meteorologiczny na szczycie Kasprowego Wierchu. W następnych godzinach prószyło gęsto przy zerowej widoczności.

Do rana, jak wynika z pomiarów IMGW, śnieżna kołderka miała już niemal 5 cm grubości. To pierwsza zwarta pokrywa śnieżna w Tatrach od początku maja, a więc od 7 tygodni. Przestało prószyć około godziny 8:00, w tym czasie pułap chmur podniósł się.

Dzięki temu odsłonięte zostały ośnieżone szczyty. Turyści i mieszkańcy Zakopanego, którzy z rana wyjrzeli przez okno, zostali zaskoczeni widokiem, którego nie jeden się nie spodziewał. Było już jasne, że na szlaki trzeba będzie wyjść z zimowym rynsztunku.

A jeszcze dwie doby temu panowały iście letnie warunki. Na Kasprowym temperatura w czwartek (21.06) po południu sięgała 15 stopni. Jednak w nocy z czwartku na piątek (21/22.06) ochłodziło się do zera. Tak duże spadki temperatury nie są rzadkim zjawiskiem, nawet o tej porze roku.

Ze względu na średnią temperaturę powietrza, która nie przekracza w Tatrach 15 stopni nawet w najcieplejszym miesiącu, nie można tam mówić o klimatycznym lecie, lecz o długiej wiośnie, która nawet u swojego szczytu potrafi być przerywana przez nagły powrót zimy.

Śnieg w Dolinie Pięciu Stawów. Fot. TOPR.

Inaczej jest w Zakopanem, gdzie ostatnio biało było na początku kwietnia. Ostatnie miesiące zapisały się rekordowo ciepło, więc śnieg nie pojawiał się nawet na chwilę. Obecne ochłodzenie nie będzie tak długie i silne, aby krajobrazy w stolicy polskich Tatr się zabieliły.

Utrudnienia na szlakach

Jak wynika z komunikatu TOPR-u, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Po ostatnich opadach szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Dużo błota jest w Dolinie Lejowej i Starorobociańskiej. Stan wód w potokach jest podniesiony i niektóre szlaki mogą być podtopione.

Śnieg w Dolinie Pięciu Stawów. Fot. TOPR.

Powyżej górnej granicy lasu na szlakach w Tatrach Wysokich po północnej stronie grani, w żlebach i w kotłach są płaty twardego śniegu. Dotyczy to szlaku na Rysy, na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Żlebu Kulczyńskiego oraz szlaku na Zawrat i na Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej.

Do pokonywania takich miejsc potrzebny jest sprzęt zimowy (raki i czekan). Powyżej 1500 metrów szlaki mogą być oblodzone i pokryte cienką warstwą śniegu. Niski pułap chmur ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie.

Śnieg na Hali Gąsienicowej. Fot. TOPR.

W Dolinie Chochołowskiej zerwany jest asfalt, na drodze występują utrudnienia. Nie działa kolejka "Rakoń" i nie jeżdżą dorożki konne. Droga będzie wylewana asfaltem i Doliną Chochołowską nie będzie żadnego przejazdu, a przejście oraz przejazd rowerem będzie utrudniony.

Na zielonym szlaku z Wierch Porońca na Rusinową Polanę trwa remont. Na Drodze pod Reglami między Spadowcem, a Doliną Strążyską trwa wycinka drzew. W wielu innych miejscach na terenie TPN trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / TOPR.

prognoza polsat news