FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Polska światowym liderem w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. "Zmiany klimatyczne to nie luksus"

W stolicy Niemiec światowi przywódcy spotkali się, aby sprawdzić czy Porozumienie Paryskie, które ma na celu redukcję emisji dwutlenku węgla i zatrzymanie zmian klimatycznych, rzeczywiście jest wdrażane. Polska miała się czym pochwalić.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

W ostatnich dniach w Berlinie odbyła się konferencja Petersberskiego Dialogu Klimatycznego, podczas której przedstawiciele 35 państw przeanalizowali realizację Porozumienia Paryskiego z grudnia 2015 roku i przygotowania do tegorocznego grudniowego szczytu klimatycznego ONZ (COP24) w Katowicach.

Polskie władze podkreślały, że nasz kraj jest światowym liderem w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla do ziemskiej atmosfery. Od 1988 roku udało nam się zmniejszyć emisję aż o 30 procent.

Do końca przyszłej dekady będziemy musieli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa, odpadów, użytkowania gruntów i leśnictwa o 7 procent w stosunku do ich poziomu z 2005 roku.

Odpowiedzialność jest fundamentem naszej polityki klimatycznej. Naszym celem jest złoty środek, mianowicie, aby troska o środowisko jednocześnie nie hamowała naszego rozwoju gospodarczego i społecznego. Nie będzie dobrobytu dla wszystkich bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej, ten zielony pierwiastek jest kluczowy dla każdej polityki rozwojowej - powiedział Mateusz Morawiecki, premier Polski.

Premier zaznaczył, że rząd przeznacza znaczące kwoty na dalszą redukcję dwutlenku węgla. W dodatku inwestuje w elektromobilność, walkę ze smogiem oraz ochronę rzek i lasów.

Polska aktywność nie polega jedynie na organizacji szczytu w Katowicach. Od lat aktywnie uczestniczymy w przedsięwzięciach na rzecz ochrony klimatu i dzielimy się dobrymi pomysłami m.in. proponując ograniczanie koncentracji CO2 w atmosferze dzięki redukcji emisji i pochłanianiu przez lasy oraz gleby - powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, Dialog Petersberski jest ściśle powiązany z Dialogiem w duchu Talanoa zaproponowanym przez przedstawicieli Fidżi. Dzięki niemu państwa mają również szansę jeszcze lepiej poznać swoje oczekiwania, potrzeby, a także ewentualne ograniczenia.

Kraje mogą też wspólnie określać wyzwania klimatyczne stojące przed światem jak też dawać efektywne odpowiedzi poprzez realizowanie wspólnego i spójnego programu na rzecz ochrony klimatu.

Zmiany klimatyczne to nie luksus, na który możemy sobie pozwolić. Potrzebujemy ekologicznych działań i gospodarczej rozwagi. To nasza inwestycja z przyszłość, która zapewni nam spokój i stabilizację - powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Kolejna doroczna, międzynarodowa konferencja klimatyczna zorganizowana zostanie w dniach 3-14 grudnia w Katowicach. Weźmie w niej udział ponad 30 tysięcy osób, w tym przedstawiciele ponad 150 krajów świata.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Ministerstwo Środowiska.

prognoza polsat news