FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na lato. Lipiec czy sierpień? Który z nich będzie cieplejszy, suchszy i pogodniejszy?

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, więc miliony Polaków rozjadą się po kraju. Czy podczas wypoczynku trafią na udaną pogodę? W który z letnich miesięcy aura bardziej dopisze? Sprawdźmy pogodowe trendy na lato.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Liczymy, że podczas naszego urlopu pogoda będzie sprzyjać. Jednak sezon letni trwa niemal 3 miesiące, a przecież niemożliwym jest, aby nieustannie było słonecznie i ciepło. Ktoś będzie mieć wypoczynek zmarnowany przez aurę. Pytanie brzmi, komu się to tym razem przytrafi.

Współczesna technika nie pozwala nam jeszcze przewidzieć z dużą dokładnością aury każdego dnia rozpoczynającego się lata, bo jest to swoiste wróżenie z fusów, jednak możemy prognozować ogólny trend pogodowy, który sporo nam powie o tym, co nas czeka.

Żadna z prognoz modeli komputerowych nie jest bardzo zła, a to już powód do zadowolenia. Zapowiada się naprawdę udane lato. Jeśli wahacie się, czy zostać w kraju czy też jechać za granicę, aby złapać słoneczko i wygrzać się, to ta pierwsza opcja będzie najlepsza. Warto spędzić urlop w Polsce, czy to nad morzem, nad jeziorami, w lasach czy też w górach, bo pogoda wszędzie będzie sprzyjać.

Gorący i suchy lipiec

Modele pogodowe wskazują jednoznacznie na bardzo ciepły lipiec. Miałby on być kontynuacją tego, do czego przywykliśmy już od kwietnia, a więc temperatur powyżej średniej wieloletniej, miejscami przekraczających normę znacząco.

Fot. TwojaPogoda.pl

Oznacza to, że niemal każdego dnia lipca będzie cieplej niż być powinno. Może to też wskazywać na dłuższą falę upałów, jak to miało miejsce chociażby w 2015 roku, jednak nie jest to wcale takie pewne.

Lipiec raczej nie przyniesie nam już tak dużych odchyleń temperatury od normy, jak to miało miejsce w kwietniu i maju. Modele wskazują na anomalię rzędu 1 stopnia powyżej średniej wieloletniej. Będzie bardzo ciepło, wręcz gorąco.

A co z opadami? W dalszym ciągu ich sumy będą oscylować poniżej normy wieloletniej, a to jednoznaczne zagrożenie pogłębianiem się suszy. Dla rolników to dramat, jednak dla urlopowiczów już prawdziwe zbawienie. Padać będzie rzadko, głównie podczas wędrówki chłodnego frontu atmosferycznego.

Fot. TwojaPogoda.pl

Opady pochodzenia burzowego będą intensywne, ale przelotne, więc nie poprawią sytuacji na polach uprawnych. W dodatku będziemy mieć spore zróżnicowanie w sumach opadów. W jednych regionach popada więcej, a w innych mniej. Zdarzy się, że w jednej miejscowości przejdzie ulewa, a w innej, nawet sąsiedniej, może nie spaść kropla deszczu.

Kontynuacja suszy i pogodnego nieba zapewni też podwyższone usłonecznienie, a także większy niż zazwyczaj dopływ promieniowania słonecznego (również ultrafioletowego) do powierzchni ziemi.

Chłodniejszy sierpień

Sierpień już tak klarowny nie jest. Część modeli wieszczy jego chłodne oblicze. Niskie temperatury miałyby dotyczyć nie tylko Polski, ale też wielu regionów Europy. Nie oznacza to jednak, że miesiąc ten będzie zimny.

Spodziewamy się dalszej suszy, a co za tym idzie, pogodnego nieba, więc promienie słoneczne będą podnosić temperaturę odczuwalną, nawet w chłodniejsze dni. Nasilenie się suszy zmusi władze niektórych regionów kraju do dalszego ograniczania dostaw wody pitnej do domów. Mogą wysychać studnie, a także mniejsze akweny.

Fot. TwojaPogoda.pl

Podobnie, jak w lipcu, padać będzie głównie podczas fal krótkotrwałych ochłodzeń. Będą to opady pochodzenia burzowego, przelotne, lecz obfite. Nie wystąpią jednak wszędzie, a jedynie lokalnie, co jest bardzo złą wiadomością dla rolników tuż przed żniwami.

Szczegółowe prognozy na poszczególnie dni tego lata znajdziecie w naszej aktualizowanej na bieżąco prognozie 16-dniowej dla każdej miejscowości w Polsce. Z kolei trendy pogodowe na następne 2 tygodnie zamieszczać będziemy, jak zwykle w niedzielne przedpołudnia. Zapraszamy do ich śledzenia!

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news