FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Popołudnie przyniesie gwałtowne burze. Znów mogą być podtopienia, a nawet trąby powietrzne

Prognozy na sobotnie popołudnie mają ostrzegawczy ton w związku z burzami, które mogą występować na większym obszarze kraju i powodować szkody, a także stwarzać zagrożenie, zwłaszcza dla osób wypoczywających na wolnym powietrzu.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

W wilgotnym i bardzo ciepłym powietrzu, w strefie zbiegania się wiatrów wiejących z różnych kierunków, warunki do rozwoju chmur burzowych będą sprzyjające, a to oznacza, że czeka nas w sobotę (2.06) bardzo niespokojne popołudnie i wieczór.

Tym razem najsłabszych zjawisk spodziewamy się w północnych regionach, a im dalej w kierunku południowym kraju, tym burze będą się pojawiać częściej, będą intensywniejsze i mogą powodować poważniejsze szkody.

Największe zagrożenie stwarzać będą tradycyjnie ulewne deszcze. W miejscach, gdzie chmury burzowe będą znacznie rozwinięte i będą wędrować wolno, spaść może nawet 30-50 mm deszczu. Jeśli stanie się to w ciągu godziny, to oznacza podtopienia.

Trzeba się liczyć, że w kilku miejscowościach może dojść do zalań na dużą skalę, takich, jak w ostatnich dniach np. w Bielinach czy Gorzowie Wielkopolskim. Zalane mogą być ulice, zabudowania i zakłady pracy, gdy kanalizacja burzowa stanie się niewydolna.

Groźne mogą się też okazać opady gradu. Ten może mieć w strefie najsilniejszych burz nawet 3 cm średnicy. Może on dziurawić dachy zabudowań, niszczyć uprawy i uszkadzać karoserie samochodów. Tworząc grubą warstwę na drogach, podczas roztapiania może powodować podtopienia.

Trzecim niszczącym zjawiskiem może być porywisty wiatr, osiągający w burzach nawet 90 km/h. Może on łamać i powalać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Niewykluczone są wówczas przerwy w dostawach prądu.

Prognozy wskazują też na podwyższone zagrożenie najbardziej gwałtownym zjawiskiem atmosferycznym, a mianowicie trąbą powietrzną. Strefa ryzyka obejmuje pas od zachodniego Pomorza przez Kujawy, Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze, Kielecczyznę, Lubelszczyznę i Podkarpacie.

Popołudnie będzie już chłodniejsze niż w ostatnich dniach, jednak bardziej wilgotne. Termometry pokażą przeważnie od 25 do 27 stopni, tylko na północnym zachodzie i południowym wschodzie będzie goręcej, do 28-29 stopni.

Burze utrzymają się do godzin nocnych, najdłużej będą nas niepokoić na zachodzie, południu i w centrum kraju. Nawet, gdy zanikną, nadal mogą się utrzymywać opady deszczu, które mogą być miejscami obfite i potęgować zalania.

Ochrona przed burzami

1. Pamiętaj, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.

2. Pozostań w domu i wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.

4. Jeśli burza zastanie Cię w aucie, natychmiast zjedź na parking lub pobocze z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.

5. Uważaj, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.

6. Nie opuszczaj samochodu, sprawdź tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.

7. Jeśli uprawiasz sporty wodne wróć na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.

8. Nie rozbijaj obozu nad brzegami rzek czy potoków, bo poziom wody może nagle wzrosnąć.

9. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów, najlepiej do schroniska.

10. Nie stawaj pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina, nie przebywaj pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

Jeśli weźmiemy sobie do serca powyższe wskazówki, to mimo iż najbliższe dni nie będą spokojne pod względem pogody, to przynajmniej w znacznej części będą dla nas bezpieczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news