FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

To nie będą zwyczajne burze. Uważajcie na podtopienia, gradobicia, a nawet trąby powietrzne

Sobota zapowiada się wyjątkowo niespokojnie, za sprawą gwałtownych burz, które przechodzić będą nad wieloma regionami naszego kraju. Możliwe są podtopienia, gradobicia, a nawet trąby powietrzne. Gdzie ryzyko tych zjawisk jest największe?

Grad. Fot. MaxPix.
Grad. Fot. MaxPix.

Już od samego sobotniego (26.05) poranka burze wędrują nad Mazowszem. Jednak z biegiem godzin chmury burzowe wypiętrzać będą się nad kolejnymi regionami kraju. Spokojnie będzie jedynie na zachodzie i południowym zachodzie.

W pozostałych miejscach warto zachować ostrożność, zwłaszcza planując wypoczynek na świeżym powietrzu. Najbardziej gwałtownych burz spodziewamy się tradycyjnie w godzinach popołudniowych, wieczornych i wczesno nocnych.

Na północy, w centrum, na wschodzie oraz miejscami na południu natężenie burz będzie średnie. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Jednak najbardziej niebezpiecznie będzie w pasie od Warmii i Mazur przez Mazowsze i częściowo Ziemię Łódzką po Kielecczyznę. W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, miejscami z gradem o średnicy 5 cm i podmuchami wiatru do 100 km/h.

Burze będą wędrować jedna za drugą, tworząc swoisty łańcuch, co oznacza krótkotrwałe, przelotne deszcze, ale o wyjątkowo dużej intensywności. Opady z każdej burzy będą się sumować, co oznacza, że może dochodzić do licznych podtopień, które mogą paraliżować ruch drogowy.

Na skutek sprzyjających warunków atmosferycznych możliwe są tam również te najbardziej groźne zjawiska, a więc trąby powietrzne. Nie sposób przewidzieć, gdzie dokładnie wystąpią, jednak w tej strefie znajdą się największe miasta, m.in. Olsztyn, Warszawa i Kielce.

Termometry w najcieplejszych momencie dnia pokażą od 20-21 stopni miejscami na północy do 26-27 stopni na południu i zachodzie kraju. Miejscami na wybrzeżu za sprawą bryzy będzie poniżej 15 stopni.

Ochrona przed burzami:

1. Pamiętaj, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.

2. Pozostań w domu i wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.

4. Jeśli burza zastanie Cię w aucie, natychmiast zjedź na parking lub pobocze z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.

5. Uważaj, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.

6. Nie opuszczaj samochodu, sprawdź tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.

7. Jeśli uprawiasz sporty wodne wróć na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.

8. Nie rozbijaj obozu nad brzegami rzek czy potoków, bo poziom wody może nagle wzrosnąć.

9. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów, najlepiej do schroniska.

10. Nie stawaj pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina, nie przebywaj pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

Jeśli weźmiemy sobie do serca powyższe wskazówki, to mimo iż najbliższe dni nie będą spokojne pod względem pogody, to przynajmniej w znacznej części będą dla nas bezpieczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news