FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Po potężnym wstrząsie Kalifornia straci miano najbogatszego stanu, będzie też wielki exodus ludności

Naukowcy od lat ostrzegają, że Kalifornię nawiedzi potężne trzęsienie ziemi, którego skutki mogą być katastrofalne. Mówi się o milionach uszkodzonych budynków, tysiącach ofiar oraz kryzysie humanitarnym i gospodarczym. Ile w tym prawdy?

Wizja skutków trzęsienia ziemi w Kalifornii w filmie "San Andreas". Fot. Warner Bros. Pictures.
Wizja skutków trzęsienia ziemi w Kalifornii w filmie "San Andreas". Fot. Warner Bros. Pictures.

Co roku mieszkańcy Kalifornii i sąsiednich stanów przechodzą masowe ćwiczenia na wypadek olbrzymiego trzęsienia ziemi, które według naukowców ma nawiedzić zachodnie krańce Stanów Zjednoczonych z 99-procentowym prawdopodobieństwem w ciągu następnych 20 lat.

Wiadomo, że wstrząs nadejdzie, jednak nie wiemy dokładnie kiedy. Nie sposób bowiem określić dnia, ani godziny. Co ciekawe, wstrząs nie będzie należeć do najpotężniejszych w historii sejsmologii, ponieważ wstrząs przekraczający M8.0 w Kalifornii w całej historii osadnictwa jeszcze się nie zdarzył.

Nie ma więc mowy o wstrząsach rzędu M9.0 i większych, jak miało to miejsce np. w 2004 roku na Indonezji czy też w 2013 roku w Japonii. Jednak, jak podkreślają naukowcy, wstrząsy o sile M7.0 czy M8.0 potrafią być wystarczająco niszczycielskie w skutkach.

Miasta w gruzach

Eksperci z zakresu budownictwa są zdania, że w samym Los Angeles wstrząs jest w stanie zniszczyć ponad tysiąc budynków wzniesionych z płyty betonowej, a także setki innych, które powstały w czasie, gdy prawo budowlane było znacznie mniej restrykcyjne wobec skutków trzęsień ziemi, a dotychczas nie zostały one zmodernizowane.

Nawet najmniej niepokojące scenariusze wskazują, że runie co najmniej 50 budynków wielopiętrowych, w gruzach których może zginąć od kilkuset do kilku tysięcy ludzi, a drugie tyle odnieść poważne obrażenia.

Przynajmniej od półwiecza władze miasta próbowały naciskać na właścicieli najbardziej zagrożonych budynków, aby odpowiednio je zabezpieczyli, ponieważ obecna technologia pozwala na takie działania prewencyjne. Jednak w większości przypadków próby wywierania presji skończyły się bez rezultatu.

Niewiele pomogło nawet wytypowanie konkretnych budynków do modernizacji. Spośród 68 budynków znajdujących się na liście tych najbardziej niebezpiecznych, udało się wzmocnić zaledwie 7, a to stanowczo zbyt mało, aby można było mówić o wzmocnieniu bezpieczeństwa.

Co ciekawe, najwięcej takich budynków znajduje się w dzielnicy Hollywood, w tym przy najbardziej reprezentacyjnych ulicach Hollywood Boulevard i Vine Street. Do pilnej modernizacji jest przeszło 30 procent budynków sprzed lat 80. ubiegłego wieku.

Wielki exodus

Wynika z tego, że w trzęsieniu legnie w gruzach bardzo wiele budynków i konieczna będzie masowa akcja ratownicza. Gdzie podzieje się tysiące ludzi, którzy stracą dach nad głową? Centra ewakuacyjne z pewnością będą przepełnione.

Dlatego też opracowywane są plany utworzenia centr humanitarnych na terenach pustynnych, a także w sąsiednich stanach. Mieszkańcy Arizony są już po specjalnym szkoleniu. Służby publiczne ćwiczyły przyjmowanie uchodźców z pogrążonej w chaosie Kalifornii.

Muszą one udzielić pomocy w postaci bezpiecznego schronienia oraz zapewnić żywność, wodę pitną i opiekę medyczną uchodźcom, których liczba może sięgać nawet pół miliona. To logistyczny koszmar, z którym trudno będzie sobie poradzić.

Większość symulacji tego, co stanie się podczas wstrząsu ziemi, opiera się na faktycznych szkodach poczynionych przez poprzednie trzęsienia. Jedno z najpotężniejszych nawiedziło San Francisco w 1906 roku. Wtedy w gruzowiska zamieniło się aż 80 procent miasta, a zginęło 6 tysięcy mieszkańców.

Kataklizm ten statystycznie prezentuje się przerażająco, a nie można zapominać, że przez ponad 100 lat liczba mieszkańców San Francisco wzrosła prawie trzykrotnie. Z kolei cały obszar metropolitalny zamieszkuje już prawie 9 milionów ludzi, co daje mu 5. miejsce w USA.

Kalifornia z całą pewnością dużo straci w wyniku kataklizmu. Jest obecnie najbogatszym stanem w USA, a jeśli porównać jej produkt stanowy brutto do produktów krajowych brutto, to znalazłaby się zaraz za pięcioma najbogatszymi krajami. Po kataklizmie może się to zmienić.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

Komentarze

prognoza polsat news