FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wracają burze. Będą nam towarzyszyć codziennie, a ich intensywność będzie systematycznie rosnąć

Po krótkiej przerwie wraca burzowa aura, która z każdym dniem będzie coraz gwałtowniejsza, a co za tym idzie, także coraz niebezpieczniejsza. W których regionach będzie grzmieć i jak silne będą burze?

Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Do naszego kraju w następnych dniach będzie napływać nie tylko coraz cieplejsze, ale też coraz wilgotniejsze powietrze. W niestabilnej masie polarno-morskiej będą piętrzyć się chmury burzowe, które zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych mogą przynosić przelotne, ale gwałtowne zjawiska.

Przede wszystkim będą to wyładowania elektryczne oraz ulewne deszcze. Miejscami mogą im towarzyszyć opady gradu i porywisty wiatr. Musimy się więc liczyć ze szkodami, które te zjawiska mogą powodować.

Warto więc zawczasu się na ich nadejście przygotować, np. zamykając okna wychodząc do pracy, przeparkowując samochód spod drzewa lub uprzątając z balkonów i sprzed domów wszelkie przedmioty, które mógłby porwać gwałtowny podmuch wiatru.

Dzisiaj (22.05) burzowo będzie głównie we wschodniej połowie kraju oraz miejscami na północy, południu i w centrum. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Jutro (23.05) chmury burzowe przejdą nad południowymi i południowo-wschodnimi regionami. Znów może spaść do 30 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 3 cm i porywistym wiatrem do 90 km/h. Dlatego koniecznie śledźcie na bieżąco nasze ostrzeżenia pogodowe, które wydawane będą wraz z wędrówką burz.

Burzowej aurze będzie towarzyszyć temperatura maksymalna, mierzona w najcieplejszym momencie dnia, na poziomie od 22 do 25 stopni. Podczas burz i opadów może się ochładzać nawet o ponad 5 stopni w ciągu kwadransa, może być też parno i duszno.

Tych najbardziej gwałtownych burz spodziewamy się podczas weekendu, tym razem na przeważającym obszarze Polski. Jeśli planujecie aktywność na świeżym powietrzu, to do południa aura powinna Wam sprzyjać, jednak po południu i wieczorem plany mogą popsuć burze.

Ochrona przed burzami:

1. Pamiętaj, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.

2. Pozostań w domu i wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.

4. Jeśli burza zastanie Cię w aucie, natychmiast zjedź na parking lub pobocze z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.

5. Uważaj, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.

6. Nie opuszczaj samochodu, sprawdź tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.

7. Jeśli uprawiasz sporty wodne wróć na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.

8. Nie rozbijaj obozu nad brzegami rzek czy potoków, bo poziom wody może nagle wzrosnąć.

9. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów, najlepiej do schroniska.

10. Nie stawaj pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina, nie przebywaj pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

Jeśli weźmiemy sobie do serca powyższe wskazówki, to mimo iż najbliższe dni nie będą spokojne pod względem pogody, to przynajmniej w znacznej części będą dla nas bezpieczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news