FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W dobę spadło tyle deszczu, ile powinno przez pół miesiąca. To jeszcze nie koniec ulew!

Układ niskiego ciśnienia przyniósł nam astronomiczne sumy opadów, biorąc pod uwagę, że ostatnich wiele tygodni minęło pod znakiem suszy. Miejscami spadło tyle deszczu, ile normalnie powinno przez pół miesiąca. Ile jeszcze spadnie?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zalane drogi, posesje, podziemne garaże i piwnice, to skutek największych ulew od wielu tygodni, jakie przechodzą od przeszło doby nad Polską. Przynosi je układ niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje się nad Mazowszem.

Strefy opadów niczym w wielkim wiatraku, przez ostatnich kilkadziesiąt godzin wirowały nad Polską. Najwięcej deszczu spadło na południowe, wschodnie i centralne regiony kraju. Miejscami na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Ziemi Łódzkiej, Śląsku i na południu Wielkopolski spadła połowa majowej normy opadów.

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wśród najbardziej mokrych miast znalazły się m.in. Sulejów, Kalisz, Wieluń, Częstochowa i Łódź, gdzie spadło około 40 mm deszczu. Lokalnie sumy opadów były jeszcze wyższe, dochodzące do 50 mm, jak np. w Lądku-Zdroju, Teofilowie czy Jastrzygowicach, co stanowi większość miesięcznej normy.

Wcześniejsze prognozy wskazywały na największe ulewy na krańcach południowych i południowo-wschodnich, jednak trasa niżu uległa zmianie, a strefy opadów powędrowały bardziej na północ i do centrum. Dzięki temu na południu spadło mniej deszczu, ale i tak sporo, bo 10-20 mm.

W wielu miejscach doszło do lokalnych podtopień, głównie zalań dróg, chodników, parkingów podziemnych i piwnic. W obniżeniach terenu i w miejscach bezodpływowych zgromadziła się deszczówka, która utrudnia ruch pieszych i samochodów.

Pierwsza tak deszczowa aura od wielu tygodni i przez to zwiększona ostrożność kierowców przyczyniają się do tworzenia się znacznie większych niż zwykle korków. Wydawałoby się zwyczajny deszcz potrafi nam pokrzyżować plany i mocno zdenerwować.

Nie wszędzie jednak padało. Na Pomorzu przez cały ten czas nie spadła ani jedna kropla deszczu. To obecnie najbardziej suchy i słoneczny region w naszym kraju. Będzie tam podobnie także przez następnych kilkadziesiąt godzin.

To jednak jeszcze nie koniec ulew. Dzisiaj (17.05) padać będzie głównie w centralnych i południowych regionach kraju. Sumy opadów za całą dobę mogą sięgać nawet 15-30 mm. W piątek (18.05) popada dużo słabiej, w dodatku deszcze będą zanikać i ostatecznie ustępować.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.

prognoza polsat news