Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Nowa mapa aktywności burzowej. Poznaj najbardziej burzowe miejsca w Polsce, Europie i na świecie

Polska nie jest rajem dla amatorów burz, ponieważ mogą oni liczyć jedynie na półroczny sezon, w tym tylko na 3 miesiące z częstymi i silnymi burzami. Gdzie powinniśmy zamieszkać, aby burzami zachwycać się prawie każdego dnia?

Fot. Vaisala.

Polska z całą pewnością nie należy do najbardziej burzowych miejsc na świecie. Jej położenie w strefie klimatu umiarkowanego zapewnia nam mniej więcej półroczny sezon burz. Najwięcej błysków zobaczyć możemy w okresie letnim, między czerwcem a sierpniem.

Są jednak miejsca na naszej planecie, gdzie grzmi tak często, jak u nas pada deszcz. Fińska firma Vaisala, jeden z czołowych producentów przyrządów meteorologicznych, właśnie opublikowała nową mapę aktywności burzowej na świecie.

Dane zbierane z systemów detekcji wyładowań atmosferycznych z ostatnich 5 lat wskazują nam najbardziej burzowe zakątki Ziemi. Nie jest chyba zaskoczeniem, że najwięcej piorunów przecina niebo w strefie międzyzwrotnikowej, gdzie w gorącym i wilgotnym powietrzu powstają najbardziej rozbudowane chmury burzowe.

Średnio na obszarze kilometra kwadratowego notuje się tam rocznie ponad 30 błyskawic. Dla porównania w Polsce jest ich niemal 8-krotnie mniej. W ciągu 5 lat w sumie na całym świecie odnotowano prawie 9 miliardów piorunów, czyli niemal jeden na każdego mieszkańca.

Liczba piorunów na kilometr kwadratowy na świecie w latach 2013-2017. Fot. Vaisala.

Najbardziej burzowymi miejscami, gdzie rocznie notuje się ponad 64 pioruny na kilometr kwadratowy, są m.in. południowo-wschodnia Azja, północna Australia, środkowa Afryka, środkowa Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa i południowa Ameryka Północna.

Co ciekawe, słynna amerykańska Aleja Tornad, jest jednym z najbardziej piorunujących miejsc. Swoją cegiełkę dołożyły tam również tropikalne huragany z ubiegłego roku, które uderzyły w Karaiby, a następnie między Florydą a Teksasem.

Gigantyczne ilości burz przewalają się także nad górzystymi obszarami Ameryki Środkowej. Wśród wyjątkowo burzowych krajów znajduje się też Paragwaj i Wenezuela. W tym ostatnim państwie prawdziwą mekką piorunów jest rejon jeziora Maracaibo.

Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że jest miejsce na świecie, gdzie roczna liczba piorunów na metr kwadratowy przekracza 250. Ciepłe pasaty wiejące w kierunku gór Cordillera de Mérida, wznoszą się pionowo i tworzą nad szczytami masywne chmury burzowe cumulonimbus.

Te z kolei przez ponad 260 dni w roku zapewniają nad regionem wielogodzinne wyładowania elektryczne. Badania poczynione przez naukowców wykazały, że rocznie uderza tam ponad milion błyskawic. Jezioro Maracaibo to najprawdopodobniej najbardziej burzowy zakątek Błękitnej Planety.

Liczba piorunów na kilometr kwadratowy w Polsce w latach 2013-2017. Fot. Vaisala.

W Europie możemy liczyć na umiarkowaną aktywność burzową, której strefy są ułożone poziomo od najmniej burzowej północy do najbardziej burzowego południa. Islandia jest zdecydowanie najmniej piorunującym krajem Starego Kontynentu.

Polska znajduje się natomiast wśród bardziej burzowych krajów. Mapka potwierdza wcześniejsze dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), że najmniej burzowo jest w północnych województwach (nad Bałtykiem), a najbardziej w południowych (w Sudetach i Karpatach).

Średnio notuje się od 25 burz rocznie z dala od gór do nawet 34 dni na terenach górzystych. Historyczny rekord należy do Kasprowego Wierchu. W 1963 roku niebo błyskało się aż przez 54 dni. Do dziś tego rekordu nie udało się już pobić.

Najmniej burzowymi zakątkami świata są oczywiście obszary polarne. Antarktyda jest jedynym kontynentem, gdzie człowiek nigdy nie usłyszał grzmotu błyskawicy. Jednak również w strefie międzyzwrotnikowej zdarzają się wyjątki. Należy do nich choćby wschodnia część Sahary, a także północne obrzeża Wyżyny Tybetańskiej.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Vaisala.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda