FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gorące i wilgotne powietrze to mieszanka wybuchowa. Będą z tego niebezpieczne burze

Na skutek napływającego nad Polskę bardzo ciepłego i wilgotnego powietrza będą się rozwijać chmury burzowe, które mogą być niebezpieczne. Sprawdźmy, jak się przed nimi zabezpieczyć, aby podczas majówki nie narażać zdrowia i życia, swojego i bliskich.

Fot. Rafał Mikos / TwojaPogoda.pl
Fot. Rafał Mikos / TwojaPogoda.pl

W tym roku majowy weekend jest nadzwyczaj długi, a to oznacza całej spektrum pogodowe, które czeka na wypoczywających na świeżym powietrzu. Dominować będą niestety, te gwałtowne zjawiska, a więc opady i burze.

Mogą się one pojawiać o każdej porze doby, o czym przekonali się minionej nocy i o poranku mieszkańcy południowego Mazowsza i Podkarpacia, a zwłaszcza wypoczywający w Tatrach i Bieszczadach, gdzie przeszły burze z ulewnym deszczem.

W niedzielę (29.04) w ciągu dnia, głównie po południu, wieczorem i wczesną nocą, burze wrócą. W niestabilnej masie powietrza mogą się one pojawiać w najróżniejszych regionach Polski. Trudno przewidzieć, w których dokładnie, ponieważ zależeć będzie to wyłącznie od lokalnych warunków atmosferycznych, a te przewidywać jest najtrudniej.

Dlatego wypoczywając na otwartej przestrzeni, np. przemierzając górskie szlaki, żeglując po jeziorach lub spacerując po lesie, warto wziąć pod uwagę fakt, że burza może nas zastać w najmniej oczekiwanym momencie. Trzeba być więc na nią przygotowanym.

Podczas burz w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie - ostrzega Łukasz Mielczarek, meteorolog TwojaPogoda.pl

Burze to jednak nie jedyne zagrożenie, bo będzie nim także bardzo wysoka temperatura, nietypowa, jak na przełom kwietnia i maja. Termometry przez kilka następnych dni będą pokazywać późnymi popołudniami przeważnie powyżej 25 stopni, a lokalnie nawet około 30 stopni w cieniu.

Przy pogodnym niebie podwyższone będzie promieniowanie ultrafioletowe. Dłuższe przebywanie w pełnym Słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry grubszą warstwą olejku do opalania (z filtrem ultrafioletowym) może się skończyć groźnymi poparzeniami, a w skrajnych przypadkach chorobami skóry.

Jak się chronić przed burzami?

1. Pamiętaj, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.

2. Pozostań w domu i wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.

4. Jeśli burza zastanie Cię w aucie, natychmiast zjedź na parking lub pobocze z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.

5. Uważaj, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.

6. Nie opuszczaj samochodu, sprawdź tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.

7. Jeśli uprawiasz sporty wodne wróć na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.

8. Nie rozbijaj obozu nad brzegami rzek czy potoków, bo poziom wody może nagle wzrosnąć.

9. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów, najlepiej do schroniska.

10. Nie stawaj pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina, nie przebywaj pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

Jeśli weźmiemy sobie do serca powyższe wskazówki, to mimo iż najbliższe dni nie będą spokojne pod względem pogody, to przynajmniej w znacznej części będą dla nas bezpieczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news