FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ponad 50 tysięcy błyskawic nad Polską. Szkwałowy wiatr wzniecił zamiecie piaskowe

Burze nawiedziły wczoraj wiele regionów kraju. Towarzyszyły im ulewne deszcze, gradobicia, wichury, ale również zamiecie piaskowe. Gdzie przeszły najsilniejsze burze? Zobaczcie zdjęcia i filmy od naszych czytelników.

Zamieć pyłowa tuż przed burzą w Krapkowicach w woj. opolskim. Fot. Szymon / TwojaPogoda.pl
Zamieć pyłowa tuż przed burzą w Krapkowicach w woj. opolskim. Fot. Szymon / TwojaPogoda.pl

Za nami kolejny bardzo aktywny burzowo dzień tej wiosny. Wczoraj (23.04) chmury burzowe przetoczyły się nad wieloma regionami, omijając jedynie województwo podlaskie i świętokrzyskie. Zdecydowanie najsilniejsze burze mieliśmy na Śląsku i w Małopolsce.

Wędrująca tam komórka burzowa przyniosła nie tylko tysiące piorunów, lecz również bardzo intensywne opady, które doprowadziły do lokalnych podtopień. Między innymi w Oławie czy Rudzie Śląskiej studzienki nie nadążały z odprowadzaniem wody, co skończyło się zalaniem dróg, piwnic i podziemnych parkingów.

Chmura szelfowa w Proszyskach w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Dominika Osińska / TwojaPogoda.pl

Strażacy kilkadziesiąt razy interweniowali przy usuwaniu z dróg połamanych gałęzi oraz osuszaniu rozlewisk. Drzewa upadające na sieć trakcyjną oraz uderzenia piorunów w system sterowania ruchem spowodowały odwołania lub nawet 1,5-godzinne opóźnienia pociągów należących do Kolei Śląskich.

Burza w Niepołomicach k. Krakowa. Fot. Łukasz Rachuna / TwojaPogoda.pl

Burze aktywne były także na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu. W sumie systemy detekcji wyładowań atmosferycznych odnotowały ponad 50 tysięcy piorunów. Miejscami padał grad o średnicy do 3 centymetrów i wiał porywisty wiatr osiągający do 80-90 km/h.

Chmura szelfowa w Proszyskach w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Dominika Osińska / TwojaPogoda.pl

Szkwał na czele chmury burzowej wzniecał intensywne zamiecie. Wiatr unosił wierzchnią warstwę gruntu, która po kilku bardzo ciepłych i suchych dniach zmieniła się w bardzo drobny i luźny pył. Ściana pyłu miała wysokość nawet 100-200 metrów.

Burza w Niepołomicach k. Krakowa. Fot. Łukasz Rachuna / TwojaPogoda.pl

Jedną z najbardziej spektakularnych zamieci pyłowych sfilmował w Krapkowicach na Opolszczyźnie nasz czytelnik Szymon. Podczas zamieci drzewa uginały się pod naporem wiatru, niektóre łamały się. Widoczność spadła niemal do zera.

Burze wrócą do nas w środę i czwartek (25-26.04), jednak ich natężenie będzie już słabsze, choć obszar występowania nadal dość spory. Będą im towarzyszyć ulewne deszcze, drobny grad i porywisty wiatr. Zwłaszcza popołudniami zwracajmy uwagę na to, co dzieje się na niebie, aby burza nas nie zaskoczyła.

Zamieć pyłowa podczas burzy w Krzeczynie k. Oleśnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Piotr Węglewski / TwojaPogoda.pl

Źródło: TwojaPogoda.pl / Polsat News / Burze.dzis.net

prognoza polsat news