FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Koniec suchej pogody. Nad całym krajem mogą przetoczyć się burze

Nadchodzą zmiany w pogodzie. Ostatnie dni były słoneczne, suche i bardzo ciepłe. Jednak wędrujące fronty atmosferyczne przyniosą nam w najbliższym czasie dużo wilgoci. Będzie nie tylko obficie padać, ale też mocno grzmieć.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Taką pogodą, jak w miniony weekend, zdecydowana większość z nas chciałaby się cieszyć przez cały rok, jednak to niemożliwe. Musi być też łyżka dziegciu i właśnie przychodzi na nią czas, ponieważ nad Morze Norweskie dotarł układ niżowy.

Jego fronty atmosferyczne przewędrują z zachodu na wschód naszego kraju. Najpierw będzie to front ciepły, który podniesie temperaturę na południu kraju powyżej 25 stopni w cieniu, a następnie front chłodny, któremu towarzyszyć będą ulewy i burze.

W poniedziałek (23.04) rano popadało na zachodzie, a miejscami na Dolnym Śląsku również zagrzmiało. Po południu wkroczą zdecydowanie intensywniejsze deszcze, które najpierw pojawią się na zachodzie, później w centrum i na końcu na wschodzie.

Strefa ryzyka występowania burz obejmuje cały kraj, a to oznacza, że w wielu miejscach może zagrzmieć, choć oczywiście jedynie lokalnie. Najsilniejsze burze pojawią się po południu i wieczorem na zachodzie, południu i w centrum kraju - prognozuje Łukasz Mielczarek, meteorolog TwojaPogoda.pl

W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Warto więc przeparkować samochód spod drzewa i znad studzienki kanalizacyjnej oraz usunąć wszelkie niezabezpieczone przedmioty z balkonów, parapetów i sprzed domów, aby nagły podmuch wiatru ich nie porwał.

Podczas burz nie wolno stawać pod drzewami oraz w pobliżu słupów i linii energetycznych, tablic reklamowych oraz wszelkich innych przedmiotów, które przewodzą prąd oraz nie są zabezpieczone przed wiatrem.

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od około 15 stopni na północy do około 25 stopni na południu kraju. Podczas opadów i burz temperatura w krótkim czasie może obniżać się nawet o ponad 5 stopni.

W kolejnych dniach opadów i burze będzie więcej, a temperatura będzie ulegać sporym wahaniom. Szczegóły znajdziecie w naszej najnowszej prognozie 16-dniowej... Zobacz pogodę

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news