FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Światowy Dzień Meteorologii. Gotowi na pogodę, mądrzy dla klimatu

Dzisiaj meteorolodzy obchodzą swoje święto. To dzień nie tylko na składanie życzeń osobom badającym zjawiska atmosferyczne, ale przede wszystkim na zrozumienie, jak istotna jest dla nas ich praca, która często ratuje ludzie zdrowie i życie.

Fot. WMO / TwojaPogoda.pl
Fot. WMO / TwojaPogoda.pl

Jak czytamy w przesłaniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) opublikowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w obecnych czasach, gdy zmiany klimatu mają coraz większy wpływ na dynamikę i częstotliwość występowania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, prognozowanie pogody jest coraz większym wyzwaniem.

Postępująca urbanizacja stawia synoptykom i meteorologom coraz wyższe wymagania dotyczące wskazania lokalizacji, przebiegu i potencjalnych skutków spowodowanych wystąpieniem niebezpiecznego zjawiska. Dzięki nowoczesnym technologiom wspomagającym obserwowanie pogody mamy możliwość dokładnego monitorowania stanu atmosfery i pozyskania informacji o ekstremalnych zdarzeniach pogodowych.

Postęp naukowy stwarza coraz większe możliwości rozwoju numerycznych modeli prognozowania pogody, które zasilone precyzyjnymi danymi coraz trafniej obliczają przebieg pogody, i to na coraz dłuższy okres.

Wczesna informacja o zagrożeniu daje bowiem możliwość odpowiedniego przygotowania się i zminimalizowania potencjalnych skutków. Należy jednak pamiętać, że żaden system ostrzegania nie będzie skuteczny i efektywny, jeśli nie spotka się z odpowiednim odbiorem, zrozumieniem i reakcją na informację o zagrożeniu.

Meteorologom nie zawsze udaje się przewidzieć pogodę czy gwałtowne zjawiska atmosferyczne, jednak za każdym razem, gdy wydają ostrzeżenia, w żadnym razie nie powinniśmy ich bagatelizować. Tragedia z sierpnia ubiegłego roku, spowodowana utrudnionym przepływem takich ostrzeżeń do społeczeństwa, nigdy więcej nie powinna się powtórzyć, ale żeby tak się stało, musimy nauczyć się rozumieć ostrzeżenia i nauczyć się odpowiednio na nie reagować - powiedział Łukasz Mielczarek, meteorolog TwojaPogoda.pl

Bardzo istotna jest edukacja na rzecz bezpieczeństwa wszystkich obywateli, zarówno w zakresie zagrożeń związanych z niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, jak i zasad postępowania przed wystąpieniem zjawiska, w trakcie i po jego zakończeniu, również w te zadania angażują się meteorolodzy. Ich praca jest wymagająca i trudna, ale ciągłe wyzwania czynią ją bardzo ciekawą.

Światowy Dzień Meteorologii mija w cieniu dramatycznego raportu, który podsumował miniony rok pod względem pogody. Nie dość, że zapisał się on wśród najcieplejszych w historii pomiarów, to jeszcze przyniósł wiele kataklizmów.

Napędzany ciepłymi wodami sezon huraganów na północnym Atlantyku był najbardziej kosztownym w historii Stanów Zjednoczonych i na całe dziesięciolecia spowolnił rozwoju małych wysp na Karaibach, takich jak Dominika - powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Klęski żywiołowe dotknęły wiele regionów świata. W jednych żniwo zbierały powodzie, a w innych susze. Kosztowany one miliardy dolarów i życie wielu ludzi.

Australia i Argentyna przeżyły fale intensywnych upałów, podczas gdy susza nie ustawała w Kenii i Somalii, a mieszkańcy Kapsztadu w Republice Południowej Afryki borykali się z rekordowymi niedoborami wody - dodał Taalas.

Jednak nie tylko ubiegły rok okazał się szalony pod względem pogody. Również początek tego roku nawet na chwilę nie przynosi uspokojenia.

Początek 2018 roku to kontynuacja 2017 roku przy ekstremalnych warunkach pogodowych odbierających życie i pozbawiających środków do życia - powiedział Petteri Taalas.

Dzień Meteorologii upamiętnia wejście w życie w 1950 roku Konwencji powołującej Światową Organizację Meteorologiczną (WMO), jest także potocznie zwany Dniem Meteorologa. Z tej okazji wszystkim meteorologom i amatorom zjawisk pogodowych życzymy sukcesów w obserwacjach i zwiększania sprawdzalności prognoz.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / WMO.

prognoza polsat news