FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Złe wieści dla amatorów burz. Im cieplej, tym piorunów będzie mniej

Mamy złą wiadomość dla amatorów burz, ponieważ, jak wynika z najnowszych modelowań klimatycznych, w przyszłości, gdy klimat będzie się jeszcze bardziej ocieplać, burz będzie coraz mniej. Jak to możliwe?

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Im bardziej poznajemy ziemski klimat i próbujemy przewidzieć, co będzie się z nim działo w przyszłości, gdy następować będzie dalszy wzrost średniej globalnej temperatury, tym bardziej nas to zaskakuje, bo rzeczy uważane za oczywiste, wcale takie nie są.

Dopiero co informowaliśmy Was, że podnoszący się poziom światowych oceanów zamiast powodować zalewanie i zatapianie wysepek Tuvalu na Pacyfiku, tak naprawdę powoduje zwiększanie się ich powierzchni, a tamtejsza ludność wcale nie będzie musiała ich opuszczać.

Teraz okazuje się, że w coraz cieplejszym świecie burz wcale nie będzie więcej, a mniej. Te zaskakujące informacje otrzymaliśmy od naukowców z uniwersytetów w Edynburgu, Leeds i Lancaster w Wielkiej Brytanii, którzy opracowali nową, bardziej trafną metodę prognozowania występowania burz w stosunku do rosnącej temperatury powietrza.

Wcześniejsze metody szacowania liczby burz były oparte głównie na wysokości chmur, tymczasem nowe na ruchach niewielkich gradzin, które wraz z prądami powietrznymi krążą raz to w górę, a raz w dół chmury burzowej. To zderzenia się tych lodowych bryłek, które systematycznie przyrastają na wielkości, powodują powstawanie ładunków elektrycznych, a ostatecznie piorunów.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Najnowsze szacunki wskazują, że w każdej godzinie na naszej planecie panuje około 760 burz, które w ciągu doby generują 4 miliony błyskawic, a w ciągu roku aż 1,4 miliarda, o temperaturze dochodzącej do 30 tysięcy stopni, a więc większej niż na powierzchni Słońca. Jeśli przyjąć, że średnia globalna temperatura do 2100 roku wzrośnie o 5 stopni, to średnia roczna liczba piorunów na świecie zmniejszy się o około 15 procent.

Według naukowców to dobra wiadomość, ponieważ poza tym, że burze są zjawiskiem malowniczym, to jednak powodują sporo szkód, które corocznie kosztują miliardy dolarów oraz życie tysięcy ludzi. Największym zagrożeniem ze strony burz są jednak pożary tropikalnych lasów, podczas których emitowane do atmosfery są olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Gdy piorunów będzie mniej, to i emisja się zmniejszy, spowalniając ocieplanie się klimatu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Nature Climate Change.

prognoza polsat news