Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Poznajcie najbardziej niegościnne miejsce na naszej planecie

Największe odnotowane kiedykolwiek rekordy pogody, należą do jednego kontynentu. To najzimniejsze, najsuchsze i najbardziej wietrzne miejsce na naszej planecie. O którym kontynencie jest mowa? Poznajmy krainę, skrywającą przed nami wiele sekretów.

Fot. Pxhere.

Ludzkość na przestrzeni milionów lat podbiła prawie wszystkie kontynenty, za wyjątkiem jednego. Już od starożytności krążyły o nim pogłoski. Wielcy uczeni sądzili, że znajduje się on w rejonie bieguna południowego i stanowi równowagę dla lądów północnej półkuli.

Gdy odkryto Australię zaprzestano dalszych wypraw, sądząc, że to jest właśnie mityczny ląd nazywany Nieznaną Ziemią Południową. Jednak w osiemnastym wieku żeglarze zapuszczający się coraz dalej na południe, zaczęli odkrywać liczne wyspy, które dzisiaj stanowią część Antarktyki.

Przełom nastąpił w latach 70. dziewiętnastego wieku, kiedy brytyjski żeglarz George Strong Nares, zaobserwował na horyzoncie tajemniczy ląd. Niestety nie dotarł do jego brzegów.

Dokonał tego jako pierwszy norweski żeglarz Carsten Borchgrevink w dniu 23 stycznia 1895 roku. Stanął on na Przylądku Adare na Ziemi Wiktorii, nie mając najmniejszego pojęcia jak wielki jest to ląd i jak długo pozostanie niedostępny.

Antarktyka. Fot. Pxhere.

Dzisiaj wiemy, że odkryto Antarktydę, szósty kontynent. Pierwszym człowiekiem, który dotarł do bieguna południowego, 14 grudnia 1911 roku, był norweski badacz Roald Amundsen. Od tego czasu zaczęły powstawać bazy polarne, początkowo zamieszkane tylko podczas krótkiego lata, a później całorocznie. Dzisiaj Antarktyda to dom dla kilku tysięcy ludzi, którzy przybywają i opuszczają ląd w ramach misji naukowych.

Liczba mieszkańców systematycznie zwiększa się, wraz z budową kolejnych stacji oraz rozwijającą się turystyką. W sezonie letnim do wybrzeży kontynentu dociera nawet 10 tysięcy podróżników. Na mocy Traktatu Antarktycznego ląd pozostanie ziemią niczyją do 2041 roku.

Co stanie się później? Jeśli umowa nie zostanie przedłużona, to najprawdopodobniej rozpocznie się walka o spoczywające w ziemi zasoby naturalne. Podbój Antarktydy będzie jednak bardzo trudny, ponieważ jest to miejsce największych skrajności pogody na naszej planecie.

​Argentyńska baza polarna Esperanza, gdzie padł rekord ciepła. Fot. Travel Blog

Antarktyda piastuje miano najzimniejszego, najbardziej suchego i wietrznego miejsca. 21 lipca 1983 roku w rejonie rosyjskiej bazy Wostok zanotowano najniższą temperaturę na Ziemi, aż minus 89,2 stopnia. Jednak naukowcy sądzą, że poza siecią meteorologiczną bywa mroźniej.

Najniższe temperatury mogą panować w regionie Dome Argus, rozciągającym się we wschodniej Antarktydzie, między biegunem południowym a Lodowcem Lamberta. Na wysokości ponad 4000 metrów w lodowate noce polarne temperatura może spadać do minus 100 stopni.

Antarktyda jest również najsuchszym miejscem na Ziemi, gdzie lokalnie nie padało od tysięcy lat. Najbardziej niezwykłym obszarem są tzw. Suche Doliny McMurdo, które stale pozostają pozbawione śniegu i lodu. Wilgotne wiatry znad szczytów górskich i lądolodu z impetem opadają ku dolinom i wybrzeżom, jednocześnie osuszając i ogrzewając powietrze.

Efekt to zupełny brak opadów i porywy wiatru do nawet 300 kilometrów na godzinę. Doliny te zasługują na miano najsuchszych i najbardziej wietrznych miejsc na świecie.

Antarktyda skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic, które zapewne w przyszłości będą wnikliwie badane przez meteorologów. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że zmienią one obecnie obowiązującą listę rekordów pogody.

Najciekawsze rekordy należące do Antarktydy:

- najzimniejsze, najsuchsze i najbardziej wietrzne miejsce na świecie,

- największe ilości śniegu i lodu na świecie,

- 99 procent powierzchni Antarktydy jest pokrytych lodem i śniegiem,

- znajduje się tam 70 procent światowych zasobów słodkiej wody,

- znajduje się najbardziej zasolony zbiornik na świecie, który nie zamarza do minus 50 stopni,

- roztopienie lodów zachodniej Antarktydy podniosłoby poziom oceanów o 5 metrów,

- średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi tam 1,5 kilometra,

- Góry Transantarktyczne ciągną się 3,5 tys. km i są jednym z najdłuższym pasm górskich świata,

- najwyższa góra, Masyw Winsona, ma prawie 5000 metrów,

- Wulkan Erebus jest najdalej położonym na południe wulkanem na świecie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA / WMO.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda