FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Najpierw USA, teraz Rosja. Jest tak zimno, że zamarzają psy i koty

Bieguny temperatury zamieniły się miejscami. Jeszcze nie tak dawno USA zmagały się z historyczną falą mrozów i śnieżyc, a w Rosji było rekordowo ciepło. Teraz jest odwrotnie. 40-stopniowe mrozy powodują pękanie rur i zamarzanie zwierząt domowych.

Zwierzęta zamarzają na kość w Kazachstanie. Fot. YouTube / KazYouTube / ГЕОЦЕНТР / Mr. viral.
Zwierzęta zamarzają na kość w Kazachstanie. Fot. YouTube / KazYouTube / ГЕОЦЕНТР / Mr. viral.

W sieci nie brakuje wyssanych z palca teorii spiskowych, jakoby Stany Zjednoczone prowadziły z Rosją wojnę pogodową. Największy kraj świata miał przez ostatnie tygodnie zsyłać nad Amerykę Północną siarczyste mrozy i wielkie śniegi, jednocześnie zapewniając sobie nadzwyczaj łagodną zimę. Czyżby Amerykanie mieli im dosadnie odpowiedzieć?

Nic z tych rzeczy. Dla jednych to wojna pogoda, a w rzeczywistości to nic innego, jak nietypowe zachowanie prądu strumieniowego, który dla odmiany zaczął meandrować znacznie dalej w głąb Azji, niż zazwyczaj. Wcześniej miało to miejsce w Ameryce Północnej. Fale lodowatego powietrza zaczęły płynąć nie tylko nad środkową Syberię, ale znacznie dalej, aż nad Kazachstan i pozostałe republiki byłego ZSRR w środkowej i środkowo-zachodniej Azji.

Temperatura spada tam poniżej minus 40 stopni, mimo, że o tej porze roku powinno być średnio o 20 stopni cieplej. Nie dość, że jest lodowato, to jeszcze sypie śnieg. Sytuacja jest naprawdę poważna. W Kazachstanie ochłodzenie było na tyle gwałtowne i głębokie, że mieszkańcy nie mieli nawet czasu na przygotowanie się na niezwykle niskie temperatury.

Poniższego nagrania nie polecamy miłośnikom zwierząt, ponieważ możecie na nim zobaczyć zwierzęta domowe zamarznięte na kość tak, jak stały. Co rusz można spotkać skostniałe koty, psy i zające. W północnych i wschodnich regionach Kazachstanu notuje się nawet minus 45 stopni. To temperatury bliskie historycznym rekordom, które wynoszą około minus 51 stopni.

Jednak nie we wszystkich regionach Syberii jest aż zimno. W północnej części Rosji temperatury są nadzwyczaj wysokie, nawet o 20 stopni wyższe aniżeli zwykle pod koniec stycznia. Rosja to obecnie kraj temperaturowych skrajności.

Z kolei we wschodniej połowie Stanów Zjednoczonych temperatury biją rekordy ciepła. Na wschodnim wybrzeżu termometry pokazywały w miniony weekend (28.01) nawet 20 stopni w cieniu i to przy wolnym od chmur niebie. Amerykanie po "zimie stulecia" poczuli pierwszy powiew wiosny i to z prawdziwego zdarzenia, bo w styczniu.

Anomalie średniej temperatury powietrza 28 stycznia 2018 roku. Fot. ClimateReanalyzer.org

Anomalie termiczne nie opuszczają też Europy, która jest ostatnio nadzwyczaj ciepła. Nic dziwnego, gdy temperatury w wielu krajach dochodzić będą dzisiaj do 10-15 stopni, a w całej południowej części kontynentu będzie bardzo słonecznie. Pogoda staje na głowie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / WMO.

prognoza polsat news