FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dwa duże wstrząsy w 3 godziny. Tsunami, panika i domy w gruzach

W ciągu zaledwie 3 godzin w różnych regionach naszej planety doszło do dwóch dużych trzęsień ziemi. Najpierw ziemia zatrzęsła się w Indonezji, a następnie na Alasce. Wybuchła panika, domy stanęły w gruzach.

Lokalizacja epicentrum trzęsienia ziemi na Alasce. Fot. USGS.
Lokalizacja epicentrum trzęsienia ziemi na Alasce. Fot. USGS.

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8.0, najpotężniejszego w tym roku na świecie, doszło dzisiaj o godzinie 10:31 czasu polskiego. Epicentrum trzęsienia położone było na południe od łańcucha Wysp Aleuckich, a ognisko około 30 kilometrów pod dnem Zatoki Alaska. Właśnie ze względu na niewielką głębokość hipocentrum naukowcy z amerykańskiego Krajowego Centrum Ostrzegania przed Tsunami, wydali ostrzeżenie przed tsunami.

Miało ono zagrażać mieszkańcom wybrzeży Oceanu Spokojnego zarówno na Alasce, jak i w Kanadzie. Jednak po dokładniejszej analizie wstrząsu oraz zebraniu danych z boi morskich, naukowcy odwołali ostrzeżenia. W Zatoce Kodiak na Alasce morze cofnęło się, co jest charakterystyczne dla nadciągania tsunami.

Orientacyjny czas (w godzinach) wędrówki potencjalnego tsunami. Fot. USGS / NOAA.

Policja ewakuowała więc ludność przebywającą do wysokości 30 metrów nad poziomem morza. Wkrótce tsunami dotarło, ale miało niecałe 30 centymetrów wysokości, a więc nie stanowiło większego zagrożenia. Najwyższą falę odnotowano u wybrzeży miejscowości Nanamiut, gdzie tsunami miało wysokość pół metra.

Wcześniej ostrzeżenie przed tsunami dotarło również do mieszkańców wybrzeży Kalifornii. Służby poinformowały, żeby wszyscy przebywający w promieniu pięciu przecznic od linii wybrzeża byli przygotowani do natychmiastowej ewakuacji. Informacja ta wywołała panikę m.in. w San Francisco. Po 2 godzinach ostrzeżenie anulowano.

Lokalizacja epicentrum trzęsienia ziemi na Alasce. Fot. USGS.

Alaska to obszar aktywny sejsmicznie. Właśnie tam odnotowano największe tsunami w historii. Miało ono miejsce 9 czerwca 1958 roku w Zatoce Lituya, a jego wysokość dochodziła do niewyobrażalnych 524 metrów. Z kolei najpotężniejsze trzęsienie ziemi w historii Alaski miało miejsce 27 marca 1964 roku. Jego magnituda wyniosła aż 9,2. Wstrząs spowodował śmierć 139 osób.

Silny wstrząs na Indonezji

3 godziny wcześniej ziemia zatrzęsła się w Indonezji. Epicentrum wstrząsu o magnitudzie 6 znajdowało się u południowo-zachodnich wybrzeży wyspy Jawa, około 60 kilometrów pod dnem Oceanu Indyjskiego. Jak podają miejscowe władze, na skutek trzęsienia ziemi w gruzach znalazło się kilkadziesiąt budynków, głównie na zachodnich krańcach Jawy.

Wstrząs był odczuwany m.in. w Dżakarcie, stolicy Indonezji, która zamieszkiwana jest przez 30 milionów ludzi. Kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali z różnorodnymi obrażeniami. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych. Trwa przeszukiwanie rumowisk i szacowanie szkód.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS / NOAA.

prognoza polsat news