FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niezwykłe zjawisko na niebie. Jowisz i Mars blisko siebie źle nam wróżą

Dzisiaj o świcie doszło do niezwykłego spotkania na niebie. Największa planeta w naszym Układzie Słonecznym zbliżyła się do Czerwonej Planety na tak niewielką odległość, że stanowiły niemal jeden świecący obiekt, niczym legendarna Gwiazda Betlejemska.

Mars (po lewej) i Jowisz (po prawej). Fot. NASA.
Mars (po lewej) i Jowisz (po prawej). Fot. NASA.

Pierwsze od 20 lat zbliżenie się dwóch planet, Jowisza i Marsa, zbiegło się w czasie ze świętem Trzech Króli, którzy według tradycji mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską aż do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, gdzie ofiarowali mu swoje dary.

Coś, co mogło przypominać ten tajemniczy obiekt, mogliśmy podziwiać dzisiaj (7.01) przed wschodem Słońca, gdy na niebie południowym największą planetę w naszym Układzie Słonecznym i Czerwoną Planetę dzieliło zaledwie 12 minut kątowych, czyli 2,5 raza mniej niż wynosi średnica Księżyca.

Zbliżenie Jowisza i Marsa. Fot. Shahrin Ahmad / shahgazer.net

Choć na ziemskim niebie planety znalazły się wyjątkowo blisko siebie, to jednak w rzeczywistości dzieliło je niemal 600 milionów kilometrów. To odległość 1500 razy większa niż dzieli Ziemię i Księżyc.

Zjawisko to ma nie tylko wymiar astronomiczny, ale też astrologiczny, ponieważ Jowisz uważany jest za króla, najpotężniejszą z planet, a jej wyjątkowo bliskie spotkanie z Marsem, planetą boga wojny, nie wróży ludzkości niczego dobrego. Jakby tego było mało, to jeszcze do spotkania doszło na tle gwiazd konstelacji Wagi, jakby właśnie teraz ważyły się nasze losy.

Zbliżenie Jowisza i Marsa. Fot. Alan C Tough.

Zbliżenie Jowisza i Marsa możecie podziwiać również następnych poranków, o ile pozwoli Wam na to pogoda. Z każdym dniem odległość między planetami będzie się zwiększać. Spoglądajcie średnio wysoko na niebo południowe przed brzaskiem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news