FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Skąd się wziął Wilczy Księżyc? Poznaj daty i nazwy pełni w 2018 roku

Księżyc ma olbrzymi wpływ na naszą planetę, a więc także na nas samych. Wielu nie może zasnąć, gdy jego blask oświetla sypialnię. Warto więc sprawdzić, kiedy w tym roku możemy się spodziewać pełni Księżyca i zjawisk z nią związanych.

Fot. unsplash / Ganapathy Kumar.
Fot. unsplash / Ganapathy Kumar.

Nie często zdarza się, aby w jednym miesiącu występowały dwie pełnie Księżyca. Dzieje się to wówczas, gdy pierwsza z pełni przypada na pierwsze dni miesiąca. Jako, że jeden pełen obieg Srebrnego Globu wokół naszej planety trwa nieco krócej niż miesiąc, to druga pełnia może się zdarzyć pod sam koniec miesiąca.

Z taką sytuacją mamy do czynienia średnio raz na 3 lata i tak właśnie będzie w tym miesiącu. Pierwszą pełnię mieliśmy bowiem minionej nocy, z 1 na 2 stycznia o godzinie 3:24. Co ciekawe styczniowa pełnia w almanachu rolnika nazywana jest Pełnią Wilczego Księżyca. Dawniej w styczniu, kiedy panowały mrozy i śniegi, wilki zakradały się do wiosek w poszukiwaniu pożywienia.

Druga w tym miesiącu pełnia wypadnie 31 stycznia o godzinie 14:27. Pełnia będzie wyjątkowa, ponieważ dojdzie podczas niej do zaćmienia Księżyca. Niestety w Polsce zjawisko będzie mało efektowne, bo niemal niezauważalne.

Astronomowie dla takiej nietypowej, bo drugiej pełni w jednym miesiącu, mają specjalną nazwę. Mówią na nią Pełnia Niebieskiego Księżyca (ang. Blue Moon). Nie ma to w żadnym razie związku z barwą księżycowej tarczy.

Nazwa zaczerpnięta została z języka angielskiego, gdzie funkcjonuje powiedzenie "raz na niebieski Księżyc". U nas używane jest podobne powiedzenie, a mianowicie "raz na ruski rok", co ma oznacza, że zjawisko to jest bardzo rzadkie.

Jednak nie tylko dwie pełnie w styczniu będą nietypowe, bo do jeszcze dziwniejszego fenomenu dojdzie w lutym, który z tego powodu, że jest najkrótszym miesiącem w roku, pełni Księżyca w ogóle nie przyniesie. Stanie się tak po raz pierwszy od 1999 roku, a więc od 19 lat. W tym roku nie doczekamy się tym samym Pełni Śnieżnego Księżyca, która przypada na luty.

Trzecim nietypowym zjawiskiem będą kolejne dwie pełnie w marcu. Pierwsza z nich, która będzie jednocześnie ostatnią pełnią tej astronomicznej zimy, nastąpi 2 marca o godzinie 1:51. Nosić ona będzie nazwę Pełni Ślimaczego Księżyca, co ma związek z wylęganiem się w tym okresie tych bezkręgowców.

Druga pełnia, do której dojdzie 31 marca o godzinie 14:37, znów będzie zwana Pełnią Niebieskiego Księżyca. Będzie to również pierwsza wiosenna pełnia, która zawsze jest wskazówką, kiedy w tym roku przypadnie Wielkanoc. Święto to obchodzone jest zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc w tym roku będzie to niedziela, 1 kwietnia.

Tymczasem 30 kwietnia o godzinie 2:59 nastąpi Pełnia Różowego Księżyca. Tarcza naszego naturalnego satelity nie zmieni barwy. Nazwa ta wzięła się od koloru kwitnących roślin, a dokładniej floksu, zwanego płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej.

Majowa pełnia, ostatnia tej wiosny, przypadnie 29 maja o godzinie 16:20 i będzie nosić nazwę Pełni Kwiatowego Księżyca, Mlecznego Księżyca i Kukurydzianego Księżyca.

Pierwsza letnia pełnia nastąpi 28 czerwca o godzinie 6:54. Nazywana jest ona Pełnią Truskawkowego Księżyca. Jak sama nazwa wskazuje to idealny czas na małe, czerwone oraz słodkie owoce.

Lipcowa pełnia, w którą Księżyc wejdzie 27 lipca o godzinie 22:22, będzie nosić nazwę Pełni Burzliwego Księżyca. Miesiąc ten zazwyczaj najbardziej obfituje w błyskawice w ciągu całego roku. Czasem lipcowa pełnia określana jest też jako Pełnia Kozłów lub Pełnia Sianokosów.

To będzie burzliwa pełnia z jeszcze jednego powodu, bo dojdzie podczas niej do całkowitego zaćmienia, które będzie widoczne m.in. w Polsce o wschodzie Księżyca. Będzie to najdłuższe zaćmienie na tle ostatniego stulecia, ponieważ jego główna faza potrwa 1 godzinę 43 minuty. To będzie niesamowite zjawisko, o ile dopisze pogoda.

26 sierpnia o godzinie 13:58 będziemy mieć Pełnię Księżyca Jesiotrów, co ma związek z okresem, w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby.

Pierwsza jesienna pełnia będzie miała miejsce 25 września o godzinie 4:54 i nosić będzie nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi bowiem tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.

Kolejna jesienna pełnia 24 października o godzinie 18:47 i będzie nosić nazwę Pełni Księżyca Myśliwych, gdyż właśnie oni wybierali się dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.

Przedostatnia pełnia 23 listopada o godzinie 6:41. Nazywana jest ona Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie.

Ostatnia w tym roku pełnia nastąpi 22 grudnia o godzinie 18:50. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze spośród całego roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news