FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Struktura Wszechświata przypomina sieć neuronową w naszym mózgu

Ciemna materia przypomina ludzki układ krwionośny czy też sieć neuronową w mózgu. Nic więc dziwnego, że wielu z nas sądzi, iż nasz Wszechświat to jeden wielki myślący organizm, na który składamy się my wszyscy, ale nie tylko.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wczoraj pokazaliśmy Wam, jak wyglądałoby ziemskie niebo, gdybyśmy mogli zobaczyć ciemną materię. Wielu z Was widziało w opublikowanych grafikach ludzki układ krwionośny czy sieć neuronową w mózgu, a niektórzy pokusili się nawet o stwierdzenie, że nasz Wszechświat to jeden wielki mózg (zobaczcie tutaj). Poniższy projekt powinien zatem jeszcze bardziej rozpalić Waszą wyobraźnię.

Astronomowie z Uniwersytetu Northeastern zainicjowali niezwykły projekt, którego owocem jest mapa nazwana Cosmic Web, ukazująca nam, jak wygląda struktura naszego Wszechświata. Naukowcom udało się zgromadzić na animacji aż 24 tysiące galaktyk, które łączą się w wielkie sieci.

Przyglądając się tej strukturze, można pokusić się o stwierdzenie, że Wszechświat wygląda jak gigantyczna sieć neuronowa, którą każdy z nas ma w mózgu. Astronomowie przygotowali również stronę internetową (zobaczcie tutaj). Znajdziecie na niej całą animację i będziecie mogli przyjrzeć się bliżej poszczególnym częściom tej fascynującej struktury.

Tymczasem astronomowie z Uniwersytetu Hawajskiego podjęli się zadania mającego na nowo określić miejsce przynależności naszej pięknej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Bezkresne niebo, czyli Laniakea, tak po hawajsku brzmi nazwa naszego nowego domu, a mianowicie olbrzymiej gromady galaktyk, w której leży Droga Mleczna. Nazwa pasuje idealnie do miejsca, które pobudza wyobraźnię swoją potęgą.

Teraz, gdy będziecie chcieli wysłać pocztówkę do swoich znajomych, zamieszkujących odległe części naszego Wszechświata, to powinniście na niej zawrzeć adres zwrotny: ..., Polska, Europa, Ziemia, Układ Słoneczny, Ramię Strzelca, Droga Mleczna, Grupa Lokalna Galaktyk, Supergromada w Pannie, Supergromada Laniakea.

Fot. NASA.

W odkrytej gromadzie, w 100 tysiącach galaktyk, znajdują się bowiem biliardy gwiazd, a cała supergrupa rozciąga się na odległość aż 520 milionów lat świetlnych. Bynajmniej nie było to proste zadanie, gdyż musieli oni przeanalizować 8 tysięcy galaktyk, pod względem ich zagęszczenia, kierunku ruchu i prędkości rozszerzania się Wszechświata.

Na tej podstawie przygotowali diagram, na którym widoczne są galaktyki i strumienie ich przepływu po bezkresnej przestrzeni Wszechświata. Naukowcy chcą pójść jednak jeszcze dalej i zbadać oraz nazwać większą strukturę, w której leży nasza Supergromada Lokalna.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news