FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

NASA chce wysłać sondę na tajemniczy obiekt z głębi kosmosu

Astronomowie mówią otwarcie, że nigdy w historii nie mieli do czynienia z tak dziwnym ciałem niebieskim i są tak bardzo nim zainteresowani, że chcą wysłać sondę kosmiczną na 1I/'Oumuamua, dzięki czemu będą mogli go lepiej zbadać.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Tajemniczy obiekt pochodzący spoza naszego Układu Słonecznego o nazwie 1I/'Oumuamua, który mógł przybyć do nas z zupełnie obcego układu planetarnego i od kilku tygodni rozpala wyobraźnię świata astronomicznego, z każdym dniem staje się coraz bardziej fascynujący.

Najnowsze obserwacje wskazują, że przybysz ma ok. 800 metrów długości i tylko 100 metrów szerokości, rdzawy kolor, składa się z metalu, odbija tylko 4% światła słonecznego, jego obrót wokół własnej osi trwa ok. 7 godzin i pędzi przez Układ Słoneczny z prędkością 34 kilometrów na sekundę.

Obiekt może pochodzić z okolic gwiazdy Vega, która znajduje się w konstelacji Liry. Przybyła do naszego Układu Słonecznego prawie prostopadle do płaszczyzny orbity Ziemi i innych planet.

Astronomowie mówią otwarcie, że nigdy w historii nie mieli do czynienia z tak dziwnym ciałem niebieskim i są tak bardzo nim zainteresowani, że chcą wysłać sondę kosmiczną na 1I/'Oumuamua, dzięki czemu będą mogli go lepiej zbadać.

Project Lyra już został zainicjowany, jednak jego realizacja aktualnie może okazać się niemożliwa. Ogromnym problemem jest obecna prędkość przemieszczania się obiektu, która wynosi blisko 34 kilometry na sekundę. Oznacza, to że sonda musiałaby rozwinąć o wiele większą prędkość, aby go dogonić.

Tak naprawdę mamy sporo czasu na wysłanie sond w kierunku obiektu i opracowanie potrzebnych technologii. Naukowcy spodziewają się, że w maju 2018 roku 'Oumuamua minie orbitę Jowisza i zacznie się oddalać od Ziemi, wówczas jej prędkość zacznie spadać.

Astronomowie czekają na propozycje od wszystkich zainteresowanych tematem, w kwestii planu przeprowadzenia całej misji. Jeśli uda się naukowcom zebrać potrzebne fundusze i przeprowadzić całą misję, to będziemy mieli okazję zbadać jeden z najbardziej zagadkowych obiektów, jakie przyszło nam zaobserwować.

A tak może wyglądać 'Omuamua według fanów filmów sci-fi. Fot. Twitter.

Nazwa własna ciała została wybrana przez jego odkrywców, czyli zespół Pan-STARRS, pracujący w obserwatorium Haleakala na Hawajach. ʻOumuamua to słowo hawajskiego pochodzenia, oznaczające zwiadowcę lub posłańca z odległej przeszłości.

Przypomnijmy, że we wrześniu naukowcy z NASA dokonali równie ciekawego odkrycia. Po obserwacjach obiektu 288P okazało się, że nie mają do czynienia ze zwykłą, pojedynczą planetoidą, tylko z dwoma, krążącymi wokół siebie i, co niezwykłe, wykazującymi cechy komet.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Phys.org

prognoza polsat news