FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Polacy wygrali konkurs w technologiach kosmicznego górnictwa

Polscy inżynierowie z Politechniki Warszawskiej oraz firm ABM Space i Amepox zwyciężyli w prestiżowym konkursie Space Exploration Masters, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), na opracowanie technologii na potrzeby misji kosmicznych przyszłości.

Koncepcja inteligentnego żagla słonecznego o nazwie "Golden Fleece". Fot. DSI / ABM Space.
Koncepcja inteligentnego żagla słonecznego o nazwie "Golden Fleece". Fot. DSI / ABM Space.

Opracowana przez Polaków koncepcja inteligentnego żagla słonecznego o nazwie "Golden Fleece" ma w swojej idei znacząco obniżyć koszta eksploracji kosmosu, w tematach kosmicznego górnictwa.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas gali w Luksemburgu. Polacy zdobyli główną nagrodę w kategorii "Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu".

Żagiel będzie służył do wydobywania surowców z planetoid. Inżynierowie opracowali najlepszą ze wszystkich uczestników metodę drukowania obwodów i nanoszenia metalicznych powłok na żagiel.

Kosmiczne górnictwo w wizji firmy Deep Space Industries. Fot. DSI.

Teraz naukowcy otrzymają wsparcie od Airbusa i niemieckiej firmy technologicznej Merck. Wraz z Zachodnimi firmami, Polacy będą mogli tworzyć technologie na potrzeby produkcji w kosmosie, od druku 2D i 3D, przez elastyczną elektronikę, po powłoki czy fotowoltaikę.

Do tej pory technologie mające zastosowanie w kosmicznym górnictwie były tylko koncepcjami, dzięki Polakom ma to się szybko zmienić. W ramach nagrody, Polacy zostali też zaproszeni do Dubaju na konferencję X-Innovation Summit, która odbędzie się jeszcze w 2017 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / ESA / PAP.

prognoza polsat news