FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Krwiste zachody Słońca nad Polską. Ich źródło znajduje się daleko od nas

Od kilku dni możemy się zachwycać wyjątkowo barwnymi zachodami Słońca nad naszymi miejscowościami. Pytacie nas, jaka jest ich przyczyna. Okazuje się, że źródło tego niesamowitego zjawiska znajduje się ponad 2 tysiące kilometrów od nas. Gdzie?

Pełen intensywnych barw zachód Słońca na Podkarpaciu. Fot. Witek Ochał / TwojaPogoda.pl
Pełen intensywnych barw zachód Słońca na Podkarpaciu. Fot. Witek Ochał / TwojaPogoda.pl

Ostatnio przesyłacie nam mnóstwo zdjęć ze spektakularnych zachodów Słońca. Choć zwykle są one barwne, to jednak od kilku dni kolory są znacznie intensywniejsze, wręcz nierealne. Zdjęcia, choć bardzo malownicze, w pełni nie oddają tego, co można obserwować na niebie wieczorami.

To oczywiście skutek docierania nad Polskę dużych ilości pyłu z gigantycznych pożarów lasów w Portugalii i Hiszpanii, a także w mniejszym stopniu piasku pochodzącego znad Sahary. W ostatnim czasie na Półwyspie Iberyjskim na skutek suszy i wyjątkowo wysokich temperatur wybuchło kilkaset ognisk, które kosztowały życie kilkudziesięciu osób oraz pozostawiły w zgliszczach setki domostw.

Dym za sprawą cyrkulacji atmosferycznej najpierw zaczął docierać nad Francję i Wyspy Brytyjskie, a następnie nad Niemcy i Polskę. Dowodzi tego chociażby wczorajsze (18.10) zdjęcie satelitarne, na którym możemy zobaczyć najgęstszą smugę dymu ciągnącą się nad północną częścią naszego kraju.

Tam zmętnienie błękitnego nieba było największe, podobnie jak barwy zachodzącego Słońca. Dzieje się tak dlatego, że promienie słoneczne załamują się na drobinach pyłów, które są skutkiem niepełnego procesu spalania. Niebo ulega zabarwieniu na ciepłe kolory, w szczególności czerwony i różowy.

Pył będzie się unosić nad Polską jeszcze przez kilka dni, dopóki nie nasili się wiatr i nie spadnie deszcz. Gdy już zacznie padać, mogą to być tzw. brudne deszcze, po których jasne przedmioty mogą uleć pobrudzeniu, a karoserie i szyby samochodowe mogą być pokryte pyłem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news