FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ksawery połamie drzewa i zerwie dachy. Sprawdźcie, o której godzinie

Dziś mieszkańców wielu regionów naszego kraju czeka namiastka tropikalnego cyklonu, ponieważ głęboki niż Ksawery przyniesie nam wichury i ulewne deszcze, które mogą powodować szkody oraz zagrażać zdrowiu i życiu. Gdzie wiać będzie najmocniej i o której godzinie?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czwartek (5.10) zapamiętamy na długo, a imię Ksawery znów będzie na ustach wielu Polaków. Wszystko za sprawą głębokiego niżu o tym imieniu, który pędzi znad Wysp Brytyjskich w naszym kierunku. O jego zbliżaniu się świadczy gwałtownie spadające ciśnienie.

Jeszcze o wczesnym poranku wynosiło ono od 1000 hPa na północy do 1012 hPa na południu kraju. Jednak w trakcie przechodzenia niżu nad północną Polską spadnie ono nawet do 985 hPa, a więc o nawet 20 hPa w ciągu zaledwie 6 godzin. To na tyle dużo, aby nasze samopoczucie było kiepskie.

Duża różnica ciśnienia z kolei wywołuje gwałtowne nasilenie się wiatru, który może być niszczycielski w skutkach. Niż Ksawery wkroczy nad Polskę na zachodnim krańcu Pomorza około godziny 14:00, następnie przejdzie przez Pomorze i Kujawy, około godziny 20:00 znajdzie się nad Warmią, a około północy opuści nasz kraj na wschodnim Podlasiu.

Niemal w całym kraju, jedynie poza województwami północnymi, a więc tam, gdzie niż będzie wędrować, spodziewamy się porywistego wiatru przekraczającego 70 km/h, a więc umowną granicę powyżej której wiatr może powodować szkody.

Najmocniej wiać będzie w województwach zachodnich, południowych i centralnych. Między godziną 12:00 a 23:00 średnia prędkość wiatru może tam dochodzić do 50-70 km/h, a porywy do nawet 100-130 km/h.

Zniszczenia mogą być więc porównywalne z tymi z połowy sierpnia w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu Gdańskim, z tą jednak różnicą, że tym razem wiać nie będzie kilka minut, lecz kilka godzin i to na znacznie większym obszarze, obejmujących przeszło 10 województw jednocześnie.

Dlatego też prosimy Was, aby między wczesnym popołudniem a późnym wieczorem (w zależności od regionu) ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do absolutnego minimum. W żadnym razie nie wolno stawać w pobliżu drzew, z kolei należy usunąć lub zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane lub zniszczone przez silny wiatr, a mogą stanowić dla kogoś zagrożenie.

Namiastka cyklonu tropikalnego

Dzisiaj przeżyjemy namiastkę tropikalnego cyklonu, w o wiele mniejszej skali niż w ostatnich tygodniach mieszkańcy Wysp Karaibskich. U nas ciśnienie spadnie w centrum niżu Ksawery do 985 hPa, dla porównania na Karaibach w huraganach Irma czy Maria ciśnienie potrafiło sięgnąć nawet 920 hPa.

Bez porównania jest też wiatr, który u nas ma osiągać średnią prędkość 50-70 km/h, a w porywach 80-130 km/h, podczas, gdy na Karaibach wiało powyżej 250 km/h, a w porywach nawet ponad 320 km/h.

Dużo mniejsze będą też sumy opadów, w północnej Polsce (zwłaszcza na Pomorzu) dochodzące do 15-50 mm, tymczasem w huraganach Irma czy Maria potrafiło spaść 500-1000 mm deszczu i doprowadzić do masowych powodzi.

Mimo, że Ksawery będzie dużo słabszy niż Irma czy Maria, to jednak powodować będzie duże szkody, jak na polskie warunki pogodowe. Wichura może powalił tysiące drzew, które będą upadać na drogi, chodniki, samochody, zabudowania i posesje. Na Pomorzu obfite opady mogą powodować lokalne zalania.

​Jak się zabezpieczyć?

1. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody i komunikaty służb kryzysowych.

2. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku.

3. W mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).

4. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).

5. Silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj wcześniej telefony komórkowe.

6. Postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.

7. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.

8. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.

9. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.

10. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news