Kilka dni temu w Kuźni Raciborskiej odbyły się uroczystości rocznicowe gigantycznego pożaru lasu, w dramatycznej walce z którym zginęło 2 strażaków. Ogień objął powierzchnię 9062 hektarów, a spaliło się 8461 hektarów lasu.
Żywioł wybuchł 26 sierpnia 1992 roku około godziny 14:00, najprawdopodobniej od iskry spod kół hamującego pociągu. Ściółka leśna była wyjątkowo łatwopalna, ponieważ od kilku dni panował upał przy niskiej wilgotności powietrza i silnym wietrze z południa. Pożar ugaszono po 4 dniach, jednak jego dogaszanie trwało niemal do połowy września.
Ciągłe przemiany lasów Kuźni Raciborskiej możecie zobaczyć na animacji zdjęć satelitarnych od Google Earth Engine. Pokazuje ona okres od 1984 do 2016 roku, a więc przed pożarem, jaki długo po nim.
Lasy Kuźni Raciborskiej w latach 1984-2016. Fot. Google Earth Engine.
"Chcę dziś nade wszystko podkreślić, uważając to za niezwykle ważne i cenne, że katastrofa, której wówczas doświadczyliśmy, że zniszczenia, jakie przyniósł pożar nadleśnictwom Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn, stały się również źródłem wiedzy i przełomem dla całego systemu przeciwpożarowego. Wydarzenia sprzed 25 lat uświadomiły wszystkim konieczność wprowadzenia głębokich zmian. Z tej niezawinionej klęski wyciągnięto istotne wnioski, które wykorzystano przy tworzeniu nowoczesnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości rocznicowych.
Przez ostatnie ćwierć wieku las zdążył odbudował się tylko częściowo. 7 lipca region znów dotknął żywioł, tym razem trąba powietrzna, która zniszczyła kolejne 2000 hektarów lasu. Natura po raz kolejny pokazała, że jest silniejsza od człowieka.
Dzięki zdjęciom satelitarnym możemy zobaczyć, jak zmienił się las przez ostatnie 25 lat. Na zdjęciu z 1991 roku lasy w okolicach Kuźni Raciborskiej były gęste. Nic nie zapowiadało tragedii, jaka miała się stać za rok.
Na zdjęciu z 1992 roku widoczne są kłęby dymu wydobywające się z lasu. To był początek kataklizmu.
Zdjęcie z 1994 roku wygląda przerażająco. Pojawiły się dwie olbrzymie dziury wśród lasu, które wyglądają jak po bombardowaniu. To obszar, który został spustoszony przez żywioł na całe pokolenie. Dla człowieka to zniszczenie, ale dla natury ogień ma właściwości oczyszczające, jest nieodłącznym elementem istnienia lasu.
W następnych lasach rozpoczęła się żmudna odbudowa pogorzeliska. Posadzono nowe sadzonki, które z każdym kolejnym rokiem zaczęły rosnąć. Po 10 latach młodniki były już piękne.
Dzisiaj na zdjęciu satelitarnym znacznie trudniej jest odróżnić stary las od młodego. Ułatwiają to jedynie specyficznie przebiegające ścieżki przeciwpożarowe. Z powierzchni lasu różnice z wysokości i objętości drzew są znaczące. W ostatnich latach to, jak zmienił się las, przyjeżdżają zobaczyć wycieczki z całej Polski.
Las zniszczony przez pożar sprzed 25 lat stanowi zaledwie około 25 procent tego, co powalił huraganowy wiatr w nocy z 11 na 12 sierpnia na Kujawach i Pomorzu Gdańskim. Według ostatnich szacunków Lasów Państwowych połamanych i powalonych zostało 9,8 miliona metrów sześciennych drzew, 80 tysięcy hektarów uszkodzonych lasów, w tym 39 tysięcy hektarów do całkowitego odnowienia.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe / Google Earth Engine.